Używali kart innych kierowców, by manipulować czasem pracy. Akcja ITD (ZDJĘCIA)

19 wrzesień 2023
Autor: 
Używali kart innych kierowców, by manipulować czasem pracy Fot. ITD

Lubuska Inspekcja Transportu Drogowego przeprowadziła nocną akcję na autostradzie A2. Zatrzymano pięciu kierowców, którzy fałszowali swój czas pracy.

Funkcjonariusze z lubuskiej ITD prowadzili w nocy z niedzieli na poniedziałek, 18 września, wzmożone kontrole na autostradzie A2. Mundurowi skupili swoją uwagę przede wszystkim na kierowcach ingerujących w pracę tachografu, czyli urządzenia rejestrującego między innymi czas pracy kierowcy.

Fałszowali czas pracy

Łącznie w trakcie działań skontrolowano kilkadziesiąt ciężarówek. Mundurowi zatrzymali łącznie pięciu szoferów, którzy manipulowali swoim czasem pracy.

- Trzech z nich zapisywało swój czas pracy na konto innych szoferów, używając do tego celu nie swoich kart kierowcy. Jeden używał jednocześnie dwóch kart kierowcy, udając załogę dwuosobową, a kolejny używał magnesu w celu fałszowania wskazań tachografu. Dodatkowym skutkiem używania magnesu była ingerencja w prawidłowość pomiaru drogomierza pojazdu - informuje Inspekcja Transportu Drogowego.

Ingerencja w tachograf - tracisz prawo jazdy

Wszystkim kierowcom, którzy manipulowali czasem pracy, zatrzymano prawa jazdy na trzy miesiące. Zostali oni też ukarani mandatami w wysokości 2 tysięcy złotych każdy. Ponadto jednemu z szoferów, który ingerował w pomiar drogomierza, grozi dodatkowa odpowiedzialność karna, ponieważ taki czyn jest przestępstwem.

Jak przekazuje ITD kar nie unikną też szefowie firm i osoby zarządzające transportem w danych przedsiębiorstwach. Wobec nich wszczęte zostaną postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej.

Przeczytaj też: Zobacz, jak ćwiczą kontrterroryści. W akcji wykorzystano śmigłowiec LPR (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u