Niebezpieczne znaleziska zostały odnalezione w poniedziałek, 25 września, w jednym z garaży przy ulicy Dzikiej w Zielonej Górze. Na miejsce od razu skierowano kilka patroli policji. Wśród nich znaleźli się też funkcjonariusze z rozpoznania minersko-pirotechnicznego.
- To niewybuchy pochodzące prawdopodobnie z okresu II wojny światowej. Policyjni pirotechnicy ustalili wstępnie, że są to bomby lotnicze z tego okresu - relacjonuje podinsp. Małgorzata Stanisławska, rzecznik policji w Zielonej Górze.
Władze miasta po otrzymaniu informacji o odnalezieniu niewybuchów zwołały sztab kryzysowy. Obecni byli na nim m.in. przedstawiciele policji i Państwowej Straży Pożarnej. Jednocześnie od momentu zgłoszenia okoliczny teren był cały czas zabezpieczany przez policjantów.
Ruszyła ewakuacja mieszkańców
Dziś, 26 września, z samego rana rozpoczęła się ewakuacja części Zielonej Góry. Strefa ewakuacji obejmuje około 3 tysiące ludzi na następujących ulicach: Sportowa, Klementowskich, Zamenhofa 3-7, 13-19, 21-25, 40-46, 32-38, Czubińskiego, Zakręt, Dolna, Dolina Zielona od 19 do sali weselnej, Wazów, Bema, Wyspiańskiego, Szafrana do Wazów, Dzika, Żabia, Staszica i osiedle Polan.
W przeprowadzenie ewakuacji zaangażowanych jest wiele patroli policji. Akcję wspiera też 12 zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu miasta oraz dodatkowo dwa zastępy ochotników z OSP Świdnica i OSP Niwiska. Do działań zaangażowano też zielonogórski Sztab Ratownictwa.
Dla mieszkańców przygotowano miejsca w budynkach Uniwersytetu Zielonogórskiego. Mowa o auli przy ul. Podgórnej 50, Wydziale Mechanicznym przy ul. Szafrana 4 i Wydziale Matematyki przy ul. Szafrana 4a. Mogą tam dojechać podstawionymi autobusami MZK Zielona Góra, które odjadą z przystanków na ul. Staszica przy CKZiU nr 2 "Elektronik" i przy pływalni.
- Prosimy wszystkie osoby zamieszkujące obszar, który będzie ewakuowany, o zamknięcie dopływu prądu i wody przed opuszczeniem mieszkania, zamknięcie okien, zabranie ze sobą tylko najpotrzebniejszych rzeczy, w tym dokumentu tożsamości i niezbędnych leków. Wszystkim ewakuowanym mieszkańcom zostanie zapewnione bezpieczne schronienie - podkreśla podinsp. Małgorzata Stanisławska, rzecznik policji w Zielonej Górze.
Działania saperów mogą potrwać co najmniej do godziny 13:00.
Godzina 11:00 - Zakończono działania w okolicy ulicy Dzikiej. Saperzy z Jednostki Wojskowej w Głogowie podjęli niewybuchy. Za chwilę wyjadą z miasta. Mieszkańcy oraz pracownicy instytucji mogą wracać do ewakuowanych wcześniej budynków - informuje zielonogórska policja.
Przeczytaj też: Zielona Góra: Zatrzasnęła dziecko w samochodzie. Policjant wybił szybę
https://newslubuski.pl/interwencje/15076-rozpoczela-sie-ewakuacja-mieszkancow-w-zielonej-gorze.html#sigProId0ff941f04e
Fot. Redakcja, OSP Świdnica, KMP Zielona Góra