Rozpoczęła się ewakuacja mieszkańców w Zielonej Górze. Chodzi o niewybuchy (ZDJĘCIA)

26 wrzesień 2023
Autor: 
Rozpoczęła się ewakuacja mieszkańców w Zielonej Górze

Niewybuchy w Zielonej Górze ujawniono przy ulicy Dzikiej. Dziś rano rozpoczęła się ewakuacja mieszkańców. Wkrótce do miasta przyjadą saperzy.

Niebezpieczne znaleziska zostały odnalezione w poniedziałek, 25 września, w jednym z garaży przy ulicy Dzikiej w Zielonej Górze. Na miejsce od razu skierowano kilka patroli policji. Wśród nich znaleźli się też funkcjonariusze z rozpoznania minersko-pirotechnicznego.

- To niewybuchy pochodzące prawdopodobnie z okresu II wojny światowej. Policyjni pirotechnicy ustalili wstępnie, że są to bomby lotnicze z tego okresu - relacjonuje podinsp. Małgorzata Stanisławska, rzecznik policji w Zielonej Górze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Dzień Otwarty Notariatu w Zielonej Górze

Władze miasta po otrzymaniu informacji o odnalezieniu niewybuchów zwołały sztab kryzysowy. Obecni byli na nim m.in. przedstawiciele policji i Państwowej Straży Pożarnej. Jednocześnie od momentu zgłoszenia okoliczny teren był cały czas zabezpieczany przez policjantów.

Ruszyła ewakuacja mieszkańców

Dziś, 26 września, z samego rana rozpoczęła się ewakuacja części Zielonej Góry. Strefa ewakuacji obejmuje około 3 tysiące ludzi na następujących ulicach: Sportowa, Klementowskich, Zamenhofa 3-7, 13-19, 21-25, 40-46, 32-38, Czubińskiego, Zakręt, Dolna, Dolina Zielona od 19 do sali weselnej, Wazów, Bema, Wyspiańskiego, Szafrana do Wazów, Dzika, Żabia, Staszica i osiedle Polan.

W przeprowadzenie ewakuacji zaangażowanych jest wiele patroli policji. Akcję wspiera też 12 zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu miasta oraz dodatkowo dwa zastępy ochotników z OSP Świdnica i OSP Niwiska. Do działań zaangażowano też zielonogórski Sztab Ratownictwa.

Dla mieszkańców przygotowano miejsca w budynkach Uniwersytetu Zielonogórskiego. Mowa o auli przy ul. Podgórnej 50, Wydziale Mechanicznym przy ul. Szafrana 4 i Wydziale Matematyki przy ul. Szafrana 4a. Mogą tam dojechać podstawionymi autobusami MZK Zielona Góra, które odjadą z przystanków na ul. Staszica przy CKZiU nr 2 "Elektronik" i przy pływalni.

- Prosimy wszystkie osoby zamieszkujące obszar, który będzie ewakuowany, o zamknięcie dopływu prądu i wody przed opuszczeniem mieszkania, zamknięcie okien, zabranie ze sobą tylko najpotrzebniejszych rzeczy, w tym dokumentu tożsamości i niezbędnych leków. Wszystkim ewakuowanym mieszkańcom zostanie zapewnione bezpieczne schronienie - podkreśla podinsp. Małgorzata Stanisławska, rzecznik policji w Zielonej Górze.

Działania saperów mogą potrwać co najmniej do godziny 13:00.

Godzina 11:00 - Zakończono działania w okolicy ulicy Dzikiej. Saperzy z Jednostki Wojskowej w Głogowie podjęli niewybuchy. Za chwilę wyjadą z miasta. Mieszkańcy oraz pracownicy instytucji mogą wracać do ewakuowanych wcześniej budynków - informuje zielonogórska policja.

Przeczytaj też: Zielona Góra: Zatrzasnęła dziecko w samochodzie. Policjant wybił szybę

Fot. Redakcja, OSP Świdnica, KMP Zielona Góra


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u