Trwałe i odporne na uszkodzenia elementy zewnętrznej zabudowy

25 wrzesień 2023
Autor:  Artykuł sponsorowany
Trwałe i odporne na uszkodzenia elementy zewnętrznej zabudowy

Gdy chodzi o odporną na czynniki zewnętrzne i wszelkiej maści uszkodzenia elewację, pierwsza na myśl przychodzi nowoczesna elewacja blaszana. Jeśli chodzi zaś o ogród, patio czy taras, a konkretniej ich podłoże, najtrwalsza wydaje się klasyczna kostka brukowa. Jakie są najistotniejsze zalety wskazanych rozwiązań i co tak naprawdę na tle innych materiałów je wyróżnia?

Elewacja blaszana - nowoczesne i reprezentacyjne rozwiązanie

Klasyczną blachę nie od dziś stosuje się, jako pokrycie dachowe. Współcześnie z wielu, różnych powodów materiał zaczął być wykorzystywany także do wykonywania elewacji budynków. Nie tylko tych stricte przemysłowych, ale również mieszkalnych. Blaszane wykończenie prezentuje się niesamowicie estetycznie i nowocześnie. Niektórzy decydują się na wyłożenie nim poszczególnych elementów domu, by tym zabiegiem nadać mu współczesnego wyrazu.

Elewacja z blachy może być wykonana na bazie różnej maści materiałów. Najczęściej mowa jednak o blachach stalowych, cynkowo-tytanowych albo blachach aluminiowych. Te pierwsze są z całą pewnością najpopularniejszym rozwiązaniem. Przyjmuje się, że ich trwałość wynosi nawet 50 lat. Jest jednak pewien warunek. O elewację tego typu należy odpowiednio dbać, a konkretnie - regularnie zabezpieczać ją powłokami uodporniającymi na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Blachy cynkowo-tytanowe są jeszcze trwalsze. Ich żywotność wynosi od 80 do nawet 120 lat! Co więcej, w ich przypadku konserwacja nie jest wymagana. Ostatnia, a więc blacha aluminiowa jest dostępna w pełnej gamie kolorystycznej, co umożliwia dobranie idealnego odcienia elewacji. Niestety, materiał jest dość cienki, przez co najbardziej narażony na ewentualne odkształcenia. Jednak w porównaniu do wielu innych rodzajów wykończeń i tak pozostaje jednym z trwalszych.

I choć wiele zależy od projektu, budżetu oraz indywidualnych potrzeb, zdecydować się można na jedną z dwóch blach, gdy chodzi o ich kształt - blachę na rąbek stojący albo blachę trapezową.

Kostka brukowa - ponadczasowe i praktyczne rozwiązanie

Kontynuując temat trwałych, zewnętrznych elementów, płynnie przejść można do omówienia kwestii kostki brukowej. Materiał od wielu lat jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem, gdy chodzi o ogród, podwórko, podjazd, taras czy patio. Można wręcz powiedzieć, że kostka brukowa jest materiałem ponadczasowym. Trwałym, mocnym, odpornym na zmieniające się temperatury, praktycznie nie do zniszczenia. Jej praktyczna strona przejawia się też w stosunkowo prostej metodzie montażu, do której można przystąpić samodzielnie. Instrukcja krok po kroku niejednokrotnie została już opisana w Internecie, na przykład na wskazanej stronie: https://aleo.com/pl/porady/budowa-tarasu-z-kostki-brukowej-czy-warto/.

Czym materiał wyróżnia się na tle drewna lub desek kompozytowych? Z racji tego, że poszczególne elementy można nabyć w różnych kształtach i kolorach, kostka brukowa umożliwia tworzenie różnych wzorów. Wykonana z naturalnych surowców jest przyjazna środowisku naturalnemu. Inne porady na temat jej wyboru można łatwo wyszukać, na profesjonalnych blogach i dedykowanych stronach.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u