Wybory 2023. W Żaganiu mężczyzna wyniósł karty do głosowania. Mówił, że je spalił

15 październik 2023
Autor: 
Wybory 2023. W Żaganiu mężczyzna wyniósł karty do głosowania Redakcja

Trwają Wybory Parlamentarne 2023 i Referendum Ogólnokrajowe 2023. Nie brakuje też incydentów wyborczych. W Żaganiu mężczyzna wyniósł karty do głosowania.

Wybory 2023 trwają od godziny 7:00 do 21:00. Do tego czasu obowiązuje także cisza wyborcza. W okręgu nr 8, który obejmuje całe województwo lubuskie, mieszkańcy wybiorą 12 posłów. Jeśli chodzi o Senat, to w tym przypadku region podzielono na trzy jednomandatowe okręgi. Listy z kandydatami publikowaliśmy już wcześniej: KLIKNIJ TUTAJ.

Żagań: Wyniósł karty do głosowania

W południe Dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zielonej Górze Stanisław Blonkowski poinformował, że głosowanie w Lubuskiem przebiega bez zakłóceń. Kilka godzin później na konferencji Państwowej Komisji Wyborczej pojawiły się jednak informacje o incydentach wyborczych, w tym także z województwa lubuskiego.

- W Żaganiu przewodnicząca komisji wyborczej zawiadomiła o wyniesieniu przez mężczyznę trzech kart do głosowania, które otrzymał od komisji. Następnie oddalił się w nieznanym kierunku - relacjonował Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW.

O sprawie poinformowano policję. W toku przeprowadzonych czynności mężczyzna został zatrzymany. - Stwierdził, że karty do głosowania zostały przez niego zniszczone poprzez spalenie - informował Marciniak.

Jak dodał jest to artykuł 248 paragraf 3 Kodeksu Karnego, czyli naruszenie przy przebiegu wyborów ("kto (...) niszczy, uszkadza, ukrywa, przerabia lub podrabia protokoły lub inne dokumenty wyborcze albo referendalne"), za co grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo zastosowanie ma tu artykuł 497a Kodeksu Wyborczego, czyli posiadanie karty wyborczej poza lokalem. Za to grozi z kolei kara grzywny, ograniczenia wolności lub do 2 lat więzienia.

Policja otrzymuje zgłoszenia

Lubuska Policja nieustannie otrzymuje też zgłoszenia o łamaniu ciszy wyborczej. Jak przekazał mł. asp. Mateusz Sławek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim przyjęto już kilkanaście takich zgłoszeń. Były też przypadki łamania prawa podczas samego głosowania oraz kilka innych zdarzeń, poza Żaganiem, związanych z wynoszeniem kart wyborczych.

Przeczytaj też: Wybory 2023. Jak głosować? Sprawdź, jak oddać ważny głos


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u