Pożar AJP Gorzów. Strażacy nadal w akcji. Ściągnięto specjalne urządzenie (ZDJĘCIA)

14 kwiecień 2024
Autor: 
Pożar AJP Gorzów. Ściągnięto specjalne urządzenie Fot. KM PSP Gorzów

Pożar Gorzów Wielkopolski. Płonęły budynki Akademii Jakuba z Paradyża. Strażacy ciągle pracują na miejscu. Do Gorzowa ściągnięto specjalne urządzenie gaśnicze.

Pożar wybuchł w budynku Akademii im. Jakuba z Paradyża w piątek, 12 kwietnia, o godzinie 11:30. Płonął dach uczelni przy ulicy Teatralnej w Gorzowie Wielkopolskim. Ogień bardzo szybko się rozprzestrzeniał, a z czasem przedostał się na przyległy obiekt. Strażacy przez wiele godzin nie byli w stanie opanować sytuacji.

W kulminacyjnym momencie akcji na miejscu pracowały 23 zastępy straży pożarnej. Straty są ogromne i mogą sięgać nawet 100 milionów złotych. Spłonął cały dach i poddasze użytkowe. Ogień strawił też najwyższe piętro, natomiast niższe kondygnacje zostały całkowicie zalane wodą w trakcie akcji gaśniczej.

Pożar AJP Gorzów. Trwa dogaszanie

Strażacy cały czas pracują na miejscu. Dozorują oni pożarzysko i w miarę potrzeby dokładnie dogaszają wciąż tlące się pozostałości. Zakładano, że dziś, 14 kwietnia, nastąpi zakończenie działań i przekazanie miejsca zdarzenia, lecz nie dojdzie ono jednak do skutku.

- Po nocnym dozorowaniu, w związku z podwyższoną temperaturą pojawiającą się w kilku miejscach pożarzyska, realizujemy działania monitorowania i dogaszania - informuje mł. bryg. Arkadiusz Kaniak, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim.

Pożar Gorzów. Ściągnięto specjalne urządzenie

Od rana w Akademii Jakuba z Paradyża działają trzy zastępy straży pożarnej z terenu powiatu gorzowskiego. Ponadto do miasta po godzinie 10:00 ściągnięto zastęp strażaków z Krosna Odrzańskiego. To z uwagi na fakt, że jako jedyni w województwie lubuskim posiadają oni urządzenie gaśniczo-tnące Coldcut Cobra, które jest zainstalowane na samochodzie gaśniczym.

Cobra w straży pożarnej to cały czas dość innowacyjne rozwiązanie. System łączy cięcie strumieniem wody ze ścierniwem oraz podawanie mgły wodnej pod ciśnieniem 300 bar. Urządzenie pozwala m.in. na szybkie przebicie materiałów budowlanych.

Przeczytaj też: Rozpoznajesz tego mężczyznę? Szuka go policja w Zielonej Górze (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u