Nowe fakty w sprawie pożaru hali w Przylepie. Jest ważna opinia biegłego

23 lipiec 2024
Autor: 
Nowe fakty w sprawie pożaru hali w Przylepie. Jest ważna opinia biegłego Redakcja

Pożar hali z toksycznymi odpadami w zielonogórskim Przylepie. Są nowe fakty w sprawie zdarzenia. Głos zabrała prokuratura, która dostała opinię biegłego.

Pożar Przylep. Minął rok od pożaru

Zgłoszenie o pożarze w Zielonej Górze wpłynęło do straży pożarnej 22 lipca 2023 roku o godzinie 15:29. Płonęła hala z groźnymi odpadami chemicznymi przy ulicy Przylep-Zakładowa. Z ogniem walczyło łącznie 107 zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz dwa samoloty gaśnicze Lasów Państwowych. Dwa dni później sytuacja była już opanowana, a działania strażaków ostatecznie zakończyły się 24 sierpnia.

Sprawą nieustannie zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze. Biegli już w pierwszym etapie wskazali, że doszło do zanieczyszczenia w zakresie wody, powietrza i ziemi. Podkreślano, że paliły się materiały niebezpieczne i rakotwórcze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Kradzież z włamaniem w Zielonej Górze. Policja szuka tego mężczyzny

Pożar hali Zielona Góra. Są nowe fakty

Śledczy cały czas próbują ustalić dokładną przyczynę pożaru. Dziś wiemy już, że prokuratura otrzymała szczegółową opinię biegłego z zakresu pożarnictwa.

- Z tej opinii w sposób dość zdecydowany wynika, że najbardziej prawdopodobną przyczyną pożaru było podpalenie. Prokurator wraz z policją koncentruje się teraz, aby znaleźć sprawcę i skutecznie tę osobę oskarżyć - informuje Łukasz Wojtasik z zielonogórskiej prokuratury okręgowej.

Pożar Zielona Góra. Pogorzelisko zostało posprzątane

Niemalże w rocznicę pożaru w Przylepie pogorzelisko zostało całkowicie zabezpieczone. Wszystkie odpady już zutylizowano. Całość kosztowała prawie 30 milionów złotych.

- Obejmując urząd prezydenta miasta, obiecałem, że odpady zostaną wywiezione. Odpadów nie ma, zostały przekazane do utylizacji. To około 2600 ton odpadów, które znajdowały się w tym miejscu. Miejsce tej tragedii ekologicznej zostało oczyszczone i zabezpieczone - mówi Marcin Pabierowski, prezydent Zielonej Góry.

Teraz Urząd Miasta Zielona Góra planuje monitoring cieku Gęśnik. Magistrat ogłosi przetarg na prowadzenie specjalistycznych badań. - Będziemy monitorować wody i grunt, aby mieszkańcy mieli poczucie bezpieczeństwa. Nie zostawię tej sprawy - zaznacza Pabierowski.

Przeczytaj też: Trwa akcja policji w Zielonej Górze i okolicach. Oto najlepsze tłumaczenia kierowców


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Na portalu NewsLubuski.pl każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje. Bądź na bieżąco! Obserwuj NewsLubuski w Wiadomościach Google. Odwiedź nas także na Facebooku i YouTubie.


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..





Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top