Ponad promil u kierowcy ciężarówki

05 luty 2018
KMP Zielona Góra

Policjanci z zielonogórskiej drogówki zatrzymali dzisiaj rano obywatela Ukrainy kierującego samochodem ciężarowym DAF. Mężczyzna miał w organizmie ponad promil alkoholu - został zatrzymany w policyjnym areszcie.

Zielonogórscy policjanci Ruchu Drogowego kilka razy w tygodniu prowadzą działania sprawdzające trzeźwość kierujących. Wszystkie patrole policyjne w służbie mają zadanie ujawniania na drogach naszego powiatu kierujących po alkoholu lub narkotykach. Ostatnie „Trzeźwe poranki” pokazują, że wciąż istnieje potrzeba takich działań. W czasie minionego weekendu sprawdzona została trzeźwość ponad 1400 kierujących. Zatrzymanych zostało 3 kierujących po użyciu alkoholu – w tym jeden kierujący miał już wcześniejszy sądowy zakaz prowadzenia pojazdów oraz 2 kierujących pod wpływem narkotyków.

Dzisiejszy „Trzeźwy poranek” zorganizowany został pomiędzy 7.00 a 8.00 na bardzo ruchliwej Trasie Północnej. Policyjne patrole z alkosensorami stały po obu stronach trasy, skontrolowano ponad 500 kierujących. Sprawdzony został również kierujący samochodem ciężarowym marki DAF – jak się okazało obywatel Ukrainy pracujący w polskiej firmie transportowej. Mężczyzna w chwili badania miał w organizmie ponad promil alkoholu - został zatrzymany w policyjnym areszcie – odpowie za przestępstwo z art. 178a kk.

Przypominamy:

Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem środków odurzających kierującemu pojazdem mechanicznym grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat. Obligatoryjnie zasądzona zostaje grzywna w wysokości minimum 5.000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów minimum na 3 lata.

Kierujący po użyciu alkoholu (od 0,2 promila do 0,5 promila) podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. Sąd orzeka również zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na minimum 6 miesięcy. Kierowanie pojazdem pomimo sądowego zakazu również jest przestępstwem, za które grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

źródło: podinsp. Małgorzata Barska KMP w Zielonej Górze

 

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.