Od początku kwietnia w całej Polsce utonęło już 8 osób

12 kwiecień 2018

Dane dotyczące liczby utonięć opracwowywane są na podstawie danych zawartych w Systemie Analitycznym KSIP (Krajowy System Informacji Policji). Według policyjnych statystyk, od 1 kwietnia br. w Polsce utonęło 7 osób. 

1. Przyczyny utonięć:

Główną przyczyną utonięć, jest pływanie w stanie nietrzeźwym. W latach 2000 - 2011, co czwarta ofiara utonięcia była pod wpływem alkoholu, odsetek ten był wyraźnie wyższy u mężczyzn, niż u kobiet. Poniżej prezentujemy jak liczba promili alkoholu we krwi wpływa na człowieka:

0,1‰ - Rozproszona uwaga,
0,2‰ - Dłuższe spostrzeganie,
0,3‰ - Drobne zaburzenia równowagi i koordynacji,
0,5‰ - Zmniejszenie zdolności rozpoznawania sytuacji, nadpobudliwość, upośledzenie koordynacji wzrokowo - ruchowej, pogorszenie ostrości widzenia i oceny odległości,
0,8‰ - Błędna ocena własnych możliwości, znaczne obniżenie samokontroli i koncentracji,
1-2‰ - Zaburzenie koordynacji, osłabienie sprawności, brawura, opóźnienie czasu reakcji, wahania nastroju (euforia, agresja),

Nawet po wypiciu jednego piwa może wydarzyć się tragedia, każdy organizm jest inny i zachowuje się inaczej po spożyciu alkoholu, dlatego kategorycznie odradzamy pływanie w stanie nietrzeźwym.

Drugą z najczęstszych przyczyn utonięć jest niedostateczna umiejętność pływania, pamiętaj o znanym przysłowiu: "Mierz siły na zamiary"!

2. Statystyka utonięć:

Rok 2014 -
Utonęło 646 osób, w tym 157 pod wpływem alkoholu,
Rok 2015 -
Utonęło 571 osób, w tym 134 pod wpływem alkoholu,
Rok 2016 -
Utonęły 504 osoby, w tym 111 pod wpływem alkoholu,
Rok 2017 -
Utonęło 449 osób, w tym 97 pod wpływem alkoholu,

3. Etapy tonięcia:

Zanim przejdziemy do etapów, musimy coś wyjaśnić. Człowiek topi się po cichu, nie macha rękami jak na filmach i nie krzyczy "RATUNKUUU!!". Każde uniesienie rąk do góry powoduje natychmiastowe zanurzenie tonącego pod wodę. Zachowanie tonącego można porównać do zachowania spławika, który co chwilę zanurza i wynurza się z wody.

ETAP 1 - Człowiek wpada w panikę, zanurza się ze wstrzymanym oddechem i wynurza, łapczywie nabierając kolejny wdech. Faza ta trwa zazwyczaj od 5 do 15 sekund. Osoba poszkodowana w tym etapie jest niezwykle niebezpieczna dla ratownika.

ETAP 2 - "Faza świadomego oporu" trwa tak długo jak długo poszkodowany jest w stanie powstrzymać się przed wciągnięciem wody do płuc, trwa to zazwyczaj od 30 do 60 sekund. Tonący walczy o życie wykonując gwałtowne ruchy, mające wynurzyć go na powierzchnię wody, niestety zazwyczaj nic to nie daje i dodatkowo zużywa trzykrotnie więcej tlenu, niż zachowując spokój. Niedobór tlenu i nagromadzony nadmiar dwutlenku węgla, skutecznie pobudzają ośrodek oddechowy, wtedy mięśnie zmuszone są do wykonania oddechu mimo tego, że tonący świadomie się przed tym broni.

ETAP 3 - Jest to faza nasilonych oddechów i trwa zazwyczaj od 60 do 90 sekund. W tym czasie poszkodowany wymuszonymi ruchami oddechowymi wciąga wodę do płuc. Zdarza się, że poszkodowany ostatkami sił wynurza się na powierzchnię, nabierając mieszaniny wody z powietrzem, a nawet połykając wodę, co w konsekwencji może powodować wymioty. Poszkodowany w dalszym ciągu jest niebezpieczny dla ratownika.

ETAP 4 - W tej fazie pojawia się postępujący zanik czucia i pobudliwości, trwa zazwyczaj od 60 do 90 sekund. Na skutek niedotlenienia następuje zatrzymanie oddechu i utrata przytomności.

ETAP 5 - Ostatnia faza tonięcia, trwająca od 30 to 50 sekund. W tej fazie mogą wystąpić tak zwane "końcowe ruchy oddechowe". Zakończeniem tego okresu jest śmierć.

4. Zasady jakich należy przestrzegać nad wodą.

1. Nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu lub środków odurzających.
2. Po wejściu do wody najpierw należy schłodzić okolicę serca, karku oraz twarz.
3.  Do wody wchodzimy tylko w miejscach oznakowanych, gdy nad kąpiącymi się czuwa ratownik.
4. Nie skaczmy do wody na "główkę", tym bardziej jeśli nie znamy głębokości wody. Taki skok może doprowadzić do urazów kręgosłupa i kalectwa.
5. Nie wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu - może to grozić  szokiem termicznym lub utratą przytomności.
6. Gdy przy kąpielisku strzeżonym widzimy czerwoną flagę lub nie jest wywieszona żadna flaga - kąpiel jest zabroniona!
7. Rodzice powinni zawsze czuwać nad kąpiącym się dzieckiem.

Miłosz Balcerzak

Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u