Katastrofa samolotu na lotnisku w Przylepie. Ćwiczyły wszystkie służby (ZDJĘCIA)

21 maj 2018

W poniedziałek, 21 maja, punktualnie o godzinie 12:00 na płycie lotniska w Przylepie odbyły się ćwiczenia zgrywające dla wszystkich służb ratowniczych - straży pożarnej, pogotowia oraz policji. Nie zabrakło również załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Podczas lądowania w wyniku pęknięcia goleni, awionetka uderza dziobem w płytę lotniska. W następstwie wypadku dochodzi do złamania skrzydła i wycieku paliwa. W samolocie uwięzione są 4 osoby, w tym 10-letnie dziecko. Zdarzenie jako pierwszy dostrzega operator z wieży lotów, który powiadamia straż pożarną. Na miejsce udają się również pracownicy lotniska, którzy przystępują do udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym. Tak wyglądał scenariusz dzisiejszych ćwiczeń.

Kilka minut od zgłoszenia na płycie lotniska pojawiły się pierwsze zastępy straży pożarnej. Błyskawicznie rozwinięta została linia gaśnicza, a strażacy w aparatach powietrznych prewencyjnie zalewali miejsce wycieku paliwa pianą gaśniczą. W miedzyczasie utworzono punkt pierwszej pomocy. Ratownicy rozpoczęli prawdziwą walkę z czasem. Do wyciągnięcia poszkodowanych niezbędne okazało się użycie narzędzi hydraulicznych.

W czasie trwającej akcji ratowniczej na miejsce sukcesywnie dojeżdżały kolejne zastępy strażaków. Pojawili się również ratownicy ze Sztabu Ratownictwa Zielona Góra, a chwilę potem wylądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Najciężej ranna osoba została przetransportowana śmigłowcem LPR do szpitala w Zielonej Górze, a pozostałe 3 osoby zostają przewiezione karetkami pogotowia.

Po przekazaniu osób poszkodowanych, dochodzi do samozapłonu paliwa. Strażacy niezłocznie przystępują do akcji gaśniczej. Zostają podane dwa prądy gaśnicze, a pożar zostaje szybko ugaszony.

Miłosz Balcerzak

Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.