Policjanci z Zielonej Góry będą nagrywać interwencje. Na mundurach pojawiły się kamery (ZDJĘCIA)

01 luty 2019
Autor: 
Policjanci z Zielonej Góry będą nagrywać interwencje. Na mundurach pojawiły się kamery KMP Zielona Góra

Już od piątku, 1 lutego, wszyscy zielonogórscy policjanci pełniący służbę patrolową oraz funkcjonariusze ruchu drogowego wyruszają do służby z kamerami nasobnymi. Urządzenia przypięte do ich mundurów będą teraz rejestrować przebieg podejmowanych interwencji. Dzięki temu funkcjonariusze mają zwiększyć własne bezpieczeństwo i ograniczyć ilość skarg.

W obecnych czasach znacznie zmienia się specyfika pracy, do których policja musi się dostosować. Wprowadzone w Wielkiej Brytanii, Włoszech czy USA programy potwierdzają skuteczność i korzyści wynikające ze stosowania kamer osobistych w codziennej służbie.

- Kamery, w które wyposażeni są policjanci mogą pracować w trybie ciągłym do 10 godzin oraz przekazywać dźwięk i obraz w systemie szyfrowanym. Urządzenie rejestrując zdarzenie umożliwia identyfikację policjanta oraz zapisuje datę i godzinę interwencji. Sprzęt przymocowany jest do mundurów za pomocą silnych magnesów oraz specjalnej uprzęży, co praktycznie uniemożliwia ich utratę - informuje podinsp. Małgorzata Barska, rzecznik zielonogórskiej policji.

Urządzenie nie będzie pracowało non stop podczas służby, a jedynie podczas interwencji, gdy funkcjonariusz włączy kamerę. Policjant zobowiązany jest jednak poinformować wcześniej osobę, wobec której podejmuje czynności, że interwencja będzie nagrywana.

Obecnie mundurowi mogą nagrywać przebieg czynności służbowych jedynie w miejscach publicznych. Stan prawny nie pozwala im jeszcze na użytkowanie kamer w domach. Planuje się jednak zmianę przepisów, aby policjanci mogli używać sprzętu podczas interwencji domowych, przewozu osób zatrzymanych w radiowozach i podczas działań kontrterrorystycznych.

Kamery nasobne zwiększają bezpieczeństwo policjantów i ułatwiają rozpatrywanie skarg na zachowanie mundurowych. Działają również prewencyjnie, zmniejszając z jednej strony poziom agresji wobec policjantów, a z drugiej dyscyplinując zachowania samych funkcjonariuszy. - Osoby wobec których podejmowana jest interwencja wiedząc, że są nagrywane kontrolują swoje zachowania zdając sobie sprawę z konsekwencji - dodaje podinsp. Barska.

- Po zakończeniu służby, już w jednostce Policji funkcjonariusz wstawia kamerę do bazy dokującej, gdzie nagrania są zgrywane i archiwizowane w specjalnym systemie informatycznym - relacjonuje rzecznik. Warto podkreślić, że Komenda Główna Policji zapewnia, iż funkcjonariusze nie mają możliwości jakiejkowiek ingerencji w długość nagrania czy jego datę.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u