Wyłudzili dane i ukradli milion złotych z konta firmy transportowej. Zatrzymano już pięć osób (FILM, ZDJĘCIA)

18 kwiecień 2019
Autor: 
Wyłudzili dane i ukradli milion złotych z konta firmy transportowej KWP Gorzów Wlkp.

Lubuscy policjanci przy wsparciu Biura Operacji Antyterrorystycznych zatrzymali pięć osób, które przez internetową wymianę walut wyłudzały znaczne kwoty pieniędzy. Wszyscy członkowie grupy w wyniku przestępczego procederu wzbogacili się o blisko milion złotych. Grozi im do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Członkowie grupy od 2016 roku przeprowadzili kilka akcji phishingowych, które miały pozyskać dane dostępowe do operacji finansowych związanych z wymianą walut przeprowadzanych drogą internetową. Ofiarami najczęściej stawały się firmy z branży transportowej. - W celu zamaskowania swojej tożsamości przestępcy wykorzystywali przy płatnościach elektronicznych numery telefonów, które były zarejestrowane na inne osoby, tzw. słupy. Poza tym w ramach łączy internetowych korzystali z sieci TOR, co sprzyjało anonimowości przestępców - informuje sierż. szt. Maciej Kimet z Lubuskiej Policji.

Ostatni skuteczny atak phishingowy został przeprowadzony w 2018 roku, kiedy przestępcy uzyskali dostęp do sieci WIFI jednej z firm transportowych oraz informację, że jej właściciel chciał zakupić 200 tysięcy euro poprzez kantor internetowy. Wówczas przy wykorzystaniu wcześniej przejętych danych członkowie grupy dokonali podmiany rachunku bankowego, na który miały zostać przelane pieniądze. Przejęte przez nich środki w ciągu dwóch godzin przelewali na kolejne rachunki bankowe, a część pieniędzy wypłacili w bankomatach. Ponadto kupili oni także kryptowaluty, którymi obracali w internecie.

Lubuscy policjanci zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości oraz przestępczości gospodarczej przez wiele godzin analizowali sprawę. Ich działania wraz ze śledztwem Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze dały wymierny efekt. We wtorek, 9 kwietnia, funkcjonariusze przeprowadzili zatrzymania na terenie Torunia. W wyniku realizacji zatrzymano pięć osób, które później przetransportowano do Zielonej Góry.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa komputerowego i prania pieniędzy. - Za te przestępstwa grozi im do dziesięciu lat pozbawienia wolności. Główny z podejrzanych, 43-letni mieszkaniec województwa kujawsko-pomorskiego, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Sprawa jest rozwojowa, nie wyklucza się kolejnych zatrzymań - dodaje sierż. szt. Kimet.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u