Ruszyła kampania społeczna #UEWolnaOdUbóstwa. EAPN prześwietli poglądy kandydatów do PE w całej Europie

18 kwiecień 2019
(2 głosów)
Ruszyła kampania społeczna #UEWolnaOdUbóstwa. EAPN prześwietli poglądy kandydatów do PE w całej Europie Adobe Stock
Wybory do Parlamentu Europejskiego już 26 maja. Polacy wybiorą do nowego PE 52 eurodeputowanych. PE kształtuje politykę całej Unii Europejskiej, w tym politykę społeczno-gospodarczą, która ma bezpośredni wpływ na życie obywateli UE.
W związku z wyborami EAPN we wszystkich państwach członkowskich prowadzi kampanię społeczną #UEWolnaOdUbóstwa (#EUPovertyFree). Celem kampanii jest uzyskanie od kandydatów do PE deklaracji politycznych odnośnie ich aktywności jako przyszłych eurodeputowanych.

Nowy skład PE, który Europejczycy wybiorą w tegorocznych wyborach, zdecyduje o kierunku rozwoju całej UE, odpowie na wyzwania związane m.in. z migracjami, zmianą klimatu, bezpieczeństwem, zatrudnieniem i prowadzeniem biznesu w Europie. – Nowy PE rozpocznie pracę w niespotykanych dotychczas okolicznościach związanych m.in. z brexitem. Wiele tematów, które były dotychczas spychane na margines, ma szanse wejść do agendy, np. wzmocnienie wspólnotowej polityki społeczno-gospodarczej – mówi dr hab. Ryszard Szarfenberg, przewodniczący EAPN Polska. – Z tego względu sieci EAPN we wszystkich państwach członkowskich prowadzą działania informacyjne i rzecznicze dotyczące społecznego scenariusza rozwoju UE. Jednym z nich jest ogólnoeuropejska kampania #UEWolnaOdUbóstwa – dodaje.

W ramach kampanii #UEWolnaOdUbóstwa EAPN wezwał kandydatów do PE do podpisania deklaracji politycznej dotyczącej ich działań jako eurodeputowanych w obszarze polityki społeczno-gospodarczej. Dodatkowo polski EAPN skontaktował się ze wszystkimi komitetami wyborczymi z prośbą o wypełnienie ankiety, dzięki której doprecyzowane zostaną opinie na temat bieżących scenariuszy rozwoju, szczegółowych polityk publicznych, w tym funduszy EFS i Europejskiego Filara Praw Socjalnych. – Chcemy, żeby wyborcy mieli rzetelną informację o kandydatach, tak aby świadomie zagłosowali w majowych wyborach i nie wybrali osób, które mogą działać wbrew ich interesom. Pamiętajmy, że obecnie aż 113 milionów osób, czyli więcej niż co piąty obywatel UE jest zagrożony ubóstwem lub wykluczeniem społecznym – mówi dr hab. Ryszard Szarfenberg. Deklaracja polityczna EAPN uwzględnia cztery postulaty dotyczące polityki makroekonomicznej likwidującej ubóstwo i wykluczenie społeczne, skutecznego zabezpieczenia społecznego, aktywnej realizacji istniejących już zobowiązań oraz wzmocnienia partycypacji społecznej w tworzeniu polityki UE. – Wspólnie z organizacjami pozarządowymi i ekspertami z całej Europy przygotowaliśmy postulaty, których realizacja będzie korzystna zarówno dla gospodarki jak i obywateli UE, w tym tych doświadczających różnych problemów społecznych – mówi dr hab. Ryszard Szarfenberg.

Informacje o kandydatach popierających #UEWolnaOdUbóstwa będą na bieżąco udostępniane na stronie kampanii eupovertyfree.eu a także w social media EAPN i EAPN Polska. EAPN tworzy 31 krajowych sieci oraz 13 organizacji pozarządowych o zasięgu europejskim działających w obszarze pomocy i integracji społecznej. EAPN Polska reprezentuje stanowisko 32 organizacji:

Armia Zbawienia

Caritas Diecezji Kieleckiej

Chrześcijańska Służba Charytatywna

Federacja Polskich Banków Żywności

Fundacja Korczakowska

Fundacja Panoptykon

Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka

Habitat for Humanity Poland

Instytut na rzecz Ekorozwoju

Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej

Ogólnokrajowy Związek Rewizyjny Spółdzielni Socjalnych

Ogólnopolski Pracowniczy Związek Zawodowy Konfederacja Pracy

Ogólnopolski Związek Bezrobotnych

Sportowe Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społecznej „Barka”

Stowarzyszenie Animacji Lokalnej ARKONA

Stowarzyszenie „Arka Nadziei”

Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA

Stowarzyszenie Integracyjne RAZEM

Stowarzyszenie Interwencji Prawnej

Stowarzyszenie MONAR

Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społecznej im. Św. Jadwigi Śląskiej

Stowarzyszenie Nadzieja

Stowarzyszenie ”Otwarte Drzwi”

Stowarzyszenie Pomocy „Ludzie Ludziom”

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Blisko dziecka”

Stowarzyszenie Promowania Myślenia Obywatelskiego

Stowarzyszenie Przyjaciół Międzynarodowego Ruchu ATD „Czwarty Świat” w Polsce

Stowarzyszenie Społeczników „ARIADNA”

Stowarzyszenie Wspierania Rodzin

Stowarzyszenie Wydawnicze BARKI

Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta

Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych

Źródło: www.eapn.org.pl www.eupovertyfree.eu/Poland

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.