Oszust przekonywał, że trzeba sprawdzić autentyczność pieniędzy. Zielonogórzanka straciła 45 tys. zł

27 sierpień 2019
Autor: 
Oszust przekonywał, że trzeba sprawdzić autentyczność pieniędzy. Zielonogórzanka straciła 45 tys. zł Adobe Stock

Jedna z zielonogórzanek przekazała oszustom 45 tys. zł w reklamówce, po które zgłosił się rzekomy mężczyzna „z policji”. Wcześniej usłyszała historię o konieczności sprawdzenia autentyczności banknotów, bo zatrzymany został dyrektor banku i kasjerki za rozprowadzanie fałszywych banknotów.

To zmodyfikowana legenda oszustów o akcji policji. W takie historie nie należy wierzyć, policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy.

Policjanci ostrzegają wszystkie osoby przed oszustami, którzy usiłują wyłudzać pieniądze dzwoniąc i podając się za policjanta, który prowadzi operacyjne działania przeciwko oszustom lub chce pomóc członkowi rodziny i uchronić go przed aresztowaniem za spowodowanie wypadku. Na takie oszustwa są narażona najczęściej osoby starsze. Dzwoniący oszust poleca oddać pieniądze fałszywemu policjantowi, który się po nie zgłosi. Przestępcy wybierają na swoje ofiary osoby starsze, które tracą w ten sposób oszczędności całego życia.

Oszuści zastosowali nową historię. Do 68-letniej zielonogórzanki na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako policjant, podał imię nazwisko oraz numer służbowy i poinformował, że zatrzymany został dyrektor banku oraz kasjerki za rozprowadzanie fałszywych pieniędzy. Zaproponował zielonogórzance, że może sprawdzić autentyczność jej pieniędzy. Kobieta zapakowała do reklamówki 45 tysięcy złotych i pod blokiem przekazała gotówkę nieznanemu mężczyźnie. Kobieta po czasie zorientowała się, że żadnej akcji policji nie ma i została prawdopodobnie oszukana. Sprawą zgłosiła zielonogórskim funkcjonariuszom.

Pamiętajmy, że oszuści nie cofną się przed żadnym sposobem ich zdobycia i bardzo często manipulują osobami starszymi. Pamiętajmy, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy ani nie przelewać pieniędzy na podane konta. Jeśli ktoś informuje nas o jakimś wydarzeniu w rodzinie należy zadzwonić i potwierdzić taką informację. W razie jakichkolwiek wątpliwości natychmiast poinformujmy Policję.

Źrodło: podinsp. Małgorzata Barska KMP w Zielonej Górze

KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u