Ogromny pożar wieży kompleksu pałacowo-zamkowego w Żarach

13 październik 2019
Autor: 
Ogromny pożar wieży kompleksu pałacowo-zamkowego w Żarach Fot. screen Pani Monika

Płonie wieża zabytkowego kompleksu pałacowo-zamkowego w Żarach. Na miejsce zdarzenia dysponowane są kolejne zastępy straży pożarnej. Pożar wciąż się rozprzestrzenia!

W niedzielę, 13 października, około godziny 21:40 do dyżurnego operacyjnego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Żarach wpłynęło zgłoszenie dotyczące pożaru drewnianej wieży zabytkowego kompleksu pałacowo-zamkowego w Żarach. Na miejsce zadysponowano 4 zastępy straży pożarnej. Po wstępnym rozpoznaniu, siły i środki okazały się niewystarczające. Do działań zadysponowano kolejne zastępy straży pożarnej w tym podnośnik o zasięgu 42 metrów z Zielonej Góry.

Pożar błyskawicznie rozprzestrzenia się po drewnianej konstrukcji. Budynek jest zniszczony od środka, działania straży pożarnej skupiają się na gaszeniu od zewnątrz. Do zdarzenia zadysponowano dwa podnośniki z Żagania oraz Zielonej Góry. Pożar nie zagraża sąsiednim budynkom, nie ma też osób poszkodowanych. 

Cały kompleks pałacowo-zamkowy wpisany jest do rejestru zabytków. Budynek stanowi własność prywatną, jest nieużytkowany oraz zaniedbany. Planowana była jego renowacja.

Godzina 22:20 - Na miejscu pracuje 7 zastępów straży pożarnej, kolejne 4 są w drodze.

Godzina 22:21 - Część drewnianej wieży zawaliła się na dach kompleksu.

Godzina 22:40 - Pożar rozprzestrzenia się na poddaszu kompleksu. Trwa walka z żywiołem.

Godzina 23:00 - W działaniach bierze udział łącznie 15 zastępów straży pożarnej, w tym 4 podnośniki m.in. z Zielonej Góry i Żagania. Akcja gaśnicza jest bardzo wymagająca, pożar zlokalizowany jest na wysokości około 40 metrów. Trwa walka w obronie pozostałej części zabytkowego kompleksu. Przyczyna pożaru nie jest jeszcze znana, przypuszcza się jednak, że mogło to być celowe podpalenie.

Godzina 23:30 - Pożar został już wstępnie opanowany, trwa dogaszanie. Akcja potrwa z pewnością do samego rana, strażaków czeka teraz żmudna rozbiórka zniszczonych elementów budynku. 

Relacja na żywo na portalu społecznościowym Facebooku u Pani Moniki. 

Artykuł aktualizowany na bieżąco

MB

 
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u