Żarska policja rozbiła grupę, która przemycała papierosy bez akcyzy do Niemiec

20 maj 2020
Żarska policja rozbiła grupę, która przemycała papierosy bez akcyzy do Niemiec Lubuska Policja

Policjanci z Żar wspólnie ze strażnikami granicznymi zatrzymali sześć osób do sprawy związanej z działaniem grupy przestępczej, zajmującej się przemytem papierosów bez polskich znaków akcyzy do Niemiec. Straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków wyniosły ponad cztery miliony złotych. Funkcjonariusze podczas realizacji ujawnili ponad 400 tys. złotych, które zostały zabezpieczone procesowo do sprawy.

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Żarach zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej wspólnie z funkcjonariuszami Placówki Straży Granicznej w Tuplicach prowadzili działania dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej z woj. dolnośląskiego. Grupa ta trudniła się przemytem papierosów bez polskich znaków akcyzy do Niemiec przez przejścia graniczne woj. lubuskiego. Na podstawie zgromadzonego materiału Prokuratura Rejonowa w Żarach wszczęła śledztwo, które zostało powierzone do prowadzenia żarskim policjantom oraz funkcjonariuszom Placówki Straży Granicznej w Tuplicach.

W minionym tygodniu po uprzednim przygotowaniu i zgromadzeniu materiałów przeprowadzono realizację sprawy na terenie województwa dolnośląskiego. Żarskich mundurowych wsparli kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. W wyniku przeprowadzonych działań zatrzymano sześć osób, a także zabezpieczono wyroby tytoniowe bez polskich znaków akcyzy. Funkcjonariusze ujawnili ponadto 400 tysięcy złotych w walucie polskiej i euro, które zabezpieczono do sprawy.

Dwie osoby w wieku 25 i 28 lat usłyszały zarzuty związane z działaniem w grupie przestępczej trudniącej się przemytem wyrobów tytoniowych. Natomiast podejrzani w wieku 35 i 45-lat, usłyszeli zarzut kierowania wieloosobową grupą przestępczą. Sąd przychylił się do wniosku Prokuratury Rejonowej w Żarach i zastosował wobec nich tymczasowy areszt. Wszyscy to mieszkańcy woj. dolnośląskiego. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego grozi do pięciu lat pozbawienia wolności, kierowanie taką grupą zagrożone jest karą do 10 lat. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Jak ustalili funkcjonariusze w wyniku przestępczego procederu trwającego w okresie od grudnia 2018 r. do lutego 2020 r. straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego cła, podatku VAT i podatku akcyzowego wyniosły ponad 4 mln złotych.

Miłosz Balcerzak

Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u