Policyjne kontrole na S3

06 lipiec 2016
Autor: 
KWP Gorzów Wielkopolski

Codziennie trasą S3 przemieszczają się setki pojazdów. W okresie wakacyjnym, wzrasta ilość osób przemieszczających się pomiędzy północną i południowa częścią kraju.

Aby zapewnić bezpieczeństwo podróżującym, policjanci codziennie patrolują tą trasę i eliminują drogowe zagrożenia

Trasa S3, droga łącząca południe z północą kraju. Codziennie setki pojazdów przemieszczające się w obie strony. Zwłaszcza teraz w okresie wakacyjnym, ruch na tej popularnej już trasie wzrasta z dnia na dzień. Dwa pasy ruchu w jedna stronę powodują, że wielu kierowców zapomina o ograniczeniu prędkości oraz o utrudnieniach spowodowanych miejscowymi remontami lub budową drogi. Wielu kierowców, zwłaszcza tych przemieszczających się pojazdami ciężarowymi zapomina, że na trasie szybkiego ruchu zabrania się zatrzymywania i postoju. Wykorzystują do tego pas awaryjny lub miejsca wyznaczonych zjazdów do planowanych miejsc obsługi podróżnych. Często zatrzymując się lub wykonując tzw. pauzę, stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa i płynności ruchu na tej drodze. Kierowcy mylą faktyczną awarię z chwilowym postojem. Dodatkowo w wielu przypadkach brakuje prawidłowego oznakowania miejsca, gdzie pozostawiono pojazd. Takie sytuacje mogą powodować i powodują duże zagrożenie dla innych kierowców, zwłaszcza, jeżeli ma to miejsce na zakrętach lub w rejonie wiaduktów czy wzniesień.

Aby minimalizować tego typu zagrożenia i uczulić kierowców na przestrzeganie przepisów o zatrzymaniu, świebodzińscy policjanci sukcesywnie patrolują trasę S3. Funkcjonariusze drogówki reagują na wszelkie wykroczenia, zwłaszcza na przekroczenia prędkości i nieprawidłowe manewry na drodze. Postój i zatrzymywanie pojazdów w miejscach niewyznaczonych, na tego typu drodze, jest zagrożeniem, które może przyczynić się wielu tragedii. Dlatego mundurowi sprawdzają, co jest powodem takiego postoju, czy ma on związek z awarią czy jest tylko tzw. pauzą. Często kierowcy nie kryją zdziwienia, tłumacząc się tym, że stoją na pasie awaryjnym. Jednak po chwili już wiedzą, że popełnili wykroczenie.

Art. 49 ust 3 Prawa o ruchu drogowym zabrania zatrzymania lub postoju na autostradzie lub drodze ekspresowej w miejscach innych niż wyznaczone w tym celu. Niestosowanie się do tego przepisu niesie konsekwencje w postaci mandatu karnego. Takich kontroli świebodzińskich i wszystkich lubuskich policjantów trzeba się spodziewać nie tylko przez całe wakacje, ale również po ich zakończeniu.

Źródło: KWP Gorzów Wielkopolski

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u