Świdnica: Potrącony pies czołgał się po drodze. Bohaterska postawa mieszkańców (ZDJĘCIA)

20 sierpień 2020
Autor: 
Świdnica: Potrącony pies czołgał się po drodze. Bohaterska postawa mieszkańców

Kierowca samochodu potrącił psa w podzielonogórskiej Świdnicy i nawet się nie zatrzymał. Ranne zwierzę czołgało się po jezdni na przednich łapach. Mieszkańcy wsi zareagowali bardzo szybko, jednak nie mogli liczyć na natychmiastową pomoc.

Wszystko wydarzyło się w czwartkowe popołudnie, 20 sierpnia. Jak relacjonowali mieszkańcy, kierowca pojazdu jadącego ulicą Długą w Świdnicy na wysokości remizy OSP potrącił psa, który w nieznany sposób znalazł się na drodze. Ten nawet się nie zatrzymał, żeby udzielić mu pomocy.

Niestety nikt ze świadków nie zwrócił uwagi na samochód. Później zobaczyli tylko poszkodowanego psa, który na przednich łapach (z uwagi na niedowład tylnych łap) przeczołgał się na bok jezdni. W międzyczasie czworonóg głośno wył z bólu. Był też w dużym szoku i cały czas się trząsł.

Zbulwersowani mieszkańcy i "urzędnicza niekompetencja"

Już po kilku minutach poszkodowanym czworonogiem zainteresowali się mieszkańcy Świdnicy. Najpierw kilka razy zadzwonili do Urzędu Gminy, który miał powiadomić schronisko w Zielonej Górze. Niestety po godzinie okazało się, że pracownicy przytuliska nadal nie odebrali żadnego zgłoszenia.

- To jest właśnie przykład urzędniczej niekompetencji. Pies będzie czekał i czekał. Może trzeba zadzwonić z informacją, że chcemy go dobić? - mówił jeden ze zdenerwowanych świadków incydentu.

W międzyczasie próbowano skontaktować się ze Strażą Gminną, lecz ta obecnie nie funkcjonuje z uwagi urlopu funkcjonariuszy. Mieszkańcy szukali pomocy również w Wojewódzkim Centrum Powiadamiania Ratunkowego (112). Ta szybko nie dotarła, bo dyspozytor zanotował zgłoszenie jako "kolizję dwóch pojazdów".

Długo czekali na pomoc

Nieznaczny przełom w sprawie nastąpił dopiero po godzinie od pierwszego telefonu do Urzędu Gminy, kiedy na miejscu zdarzenia pojawił się jeden z pracowników. Dopiero on powiadomił o wszystkim zielonogórskie schronisko. Warto jednak zaznaczyć, że zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, czworonóg był wtedy traktowany jako zwierzę bezpańskie, więc samorząd powinien udzielić mu natychmiastowej pomocy.

Pomoc od przypadkowych ludzi

Część osób bardzo przejęła się losem psa. Jedna z mieszkanek Świdnicy kupiła mu nawet miskę, do której nalała wody. Wszyscy byli mocno zaangażowani, aby czworonóg szybko uzyskał pomoc.

Ludzie czekali jednak tak długo aż w końcu po około dwóch godzinach znalazła się właścicielka psa. Kobieta we własnym zakresie zawiozła go do lecznicy.

Aktualizacja: Pies jest już po wizycie u weterynarza, gdzie wykonano m.in. zdjęcie RTG. Na szczęście nie doznał poważniejszych obrażeń. Zdaniem weterynarza został nieznacznie poturbowany przez auto. Trafił już do domu, gdzie odpoczywa...

Przeczytaj też: Zgłosiła pożar mieszkania i wołała o pomoc. Zamknęła drzwi przed nosem strażaków z GorzowaRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u