Za nami pierwszy winobraniowy weekend, podczas którego zielonogórscy policjanci jak co roku dbali o bezpieczeństwo mieszkańców miasta i gości. Było spokojnie, nie odnotowano żadnych zdarzeń kryminalnych związanych z Winobraniem jak również poważnych zakłóceń porządku. Policjantów w winobraniowych służbach wspierają w tym roku funkcjonariusze Straży Miejskiej, strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zielonej Górze oraz żołnierze z 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego z Czerwieńska. Główny sztab winobraniowy w Komendzie Miejskiej Policji w Zielonej Górze działa już od soboty, 5 września, od godzin porannych i działa niezależnie od dyżurnego jednostki. Część policyjnych patroli jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo uczestników oraz zabezpieczenie imprez związanych z Winobraniem, natomiast dyżurny jednostki kieruje patrole do bieżącej obsługi zdarzeń na terenie miasta i powiatu.
Dotychczas policjanci nie otrzymali zawiadomień związanych z kradzieżami kieszonkowymi w rejonie imprez winobraniowych, jednakże nie zapominajmy, że czasem „okazja czyni złodzieja” i nie pozostawiajmy portfeli czy telefonów na straganach, czy sklepowych ladach. Pamiętajmy także o ostrożności w restauracjach, pubach czy ogródkach, gdzie również mogą pojawić się kieszonkowcy lub osoby, które zwyczajnie będą chciały wykorzystać sprzyjająca sytuację. Bądźmy ostrożni we wszystkich tych miejscach, gdzie panuje duży ruch i tłok, wszędzie tam, gdzie rozbawieni ludzie zapominają o ostrożności. Pamiętajmy, że w tłumie łatwiej jest się złodziejom ukryć i niepostrzeżenie działać.
- Wszystkim świętującym Dni Zielonej Góry przypominamy też, że nie zmieniły się przepisy Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, z których wynika, że alkohol możemy spożywać wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych. - dodaje podinsp. Małgorzata Barska, Oficer Prasowa Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze.
Zabezpieczenie "Winobrania"(pierwszy weekend):
- ujawniono wykroczeń – 48
- sporządzono wniosków o ukaranie do sądu – 8
- nałożono mandatów karnych - 14
- przeprowadzono interwencji – 80
- wylegitymowano - 101 osób
- osoby poszukiwane - 2
- nietrzeźwi odwiezieni do izby wytrzeźwień lub miejsca zamieszkania – 9 osób
- kontrole pojazdów - 12
Źródło: podinsp. Małgorzata Barska, Oficer Prasowa Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze.