FESTIWAL NAUKI Z AWF GORZÓW

21 październik 2017
Autor:  Ryszard Waldun

Jak zdrowo się odżywiać, jakie są produkty naturalne i ekologiczne, czy możemy być młodzi do późnej starości to tylko niektóre zagadnienia poruszane podczas Festiwalu Nauki, który już po raz kolejny odbył się w Wydziale Zamiejscowym AWF w Gorzowie Wlkp. 19 października. Uczestnikami imprezy byli głównie uczniowie gorzowskich szkół oraz słuchacze z Uniwersytetu III wieku.

Zainteresowanie Festiwalem było bardzo duże i jak podkreśla Katarzyna Mrzywka studentka II roku Fizjoterapii I stopnia Wydziału Zamiejscowego Akademii Wychowania Fizycznego w Gorzowie - celem imprezy było także między innymi zachęcenie uczniów szkół ponadgimnazjalnych do rozpoczęcia swej przygody jako student właśnie z gorzowskim AWF.

Bardzo ciekawe wykłady prowadzili:prof. dr hab. Magdalena Fikus, profesor biologii molekularnej, wykładowca wielu prestiżowych uczelni, wybitna popularyzatorka nauki, współtwórczyni, współorganizatorka i przez wiele lat przewodnicząca Rady Programowej Festiwalu Nauki w Warszawie, prof. dr hab. Jan Gawęcki, profesor zwyczajny w Katedrze Higieny Żywienia Człowieka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, dr hc Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, autor publikacji naukowych i popularno-naukowych z zakresu fizjologii i higieny żywienia, prof. dr hab. Jan Celichowski, neurofizjolog, zajmujący się jednostkami ruchowymi mięśni szkieletowych, cechami ich skurczu, elektromiografią i mechanomiografią, prezes Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego i prorektor ds. nauki AWF w Poznaniu. dr hab. Dorota Bukowska, profesor nadzwyczajny w Katedrze Neurobiologii AWF w Poznaniu, której aktywność naukowa koncentruje się na badaniu połączeń neuronalnych pnia mózgu i móżdżku oraz rdzenia kręgowego, wykładowczyni Festiwali Nauki w Poznaniu. dr hab. Ludwik Lipnicki, lichenolog, emerytowany prof. AWF Poznań, obecnie prof. nadzw. AJP w Gorzowie Wlkp.

Podczas Festiwalu Nauki można było obejrzeć wystawy autorstwa : „W królestwie grzybów i śluzowców” - autor zdjęć Robert Puciata​ „Tajemniczy świat porostów” - autor zdjęć Piotr Grochowski.

Podczas Festiwalu Nauki dużą popularnością cieszyły się pokazy kulinarne połączone z degustacją w wykonaniu znanych w naszym regionie kucharzy, a mianowicie Krzysztofa Misiakiewicza z Zamku Joannitów w Łagowie oraz Tomasza Tomiuka z Pensjonatu Afrodyta SPA w Ośnie Lubuskim. Obaj panowie serwowali zdrowe rybne potrawy z kiszonkami własnej produkcji.

Organizatorem Gorzowskiego Festiwalu Nauki był Wydział Zamiejscowy AWF, a zadanie finansowane było w ramach umowy Nr 918/ P- DU/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

 • Gorzowski stadion przed modernizacją

  Gorzowski stadion przed modernizacją

  Postawiono już pierwsze kroki na drodze do modernizacji stadionu przy ulicy Olimpijskiej w Gorzowie.

 • Jestem, myślę, segreguję. Nowa kampania edukacyjna związku MG-6

  Jestem, myślę, segreguję. Nowa kampania edukacyjna związku MG-6

  Warsztaty kreatywnego wykorzystania odpadów, spotkania z mieszkańcami, film edukacyjny na temat właściwego postępowania z odpadami, a także Festiwal Ekologiczny, w formie on-line, to tylko niektóre działania Związku Celowego Gmin MG-6, które będą realizowane w ramach kolejnej odsłony kampanii edukacyjnej pn. „Jestem, myślę segreguję”.

 • Stadion w Gorzowie zmienia oblicze!

  Stadion w Gorzowie zmienia oblicze!

  Dobre wiadomości do Gorzowa Wlkp. Samorząd województwa przekazał 1 mln zł na modernizację stadionu lekkoatletycznego przy ul. Krasińskiego.

 • Ósmoklasiści rozpoczęli zmagania (FILM)

  Ósmoklasiści rozpoczęli zmagania (FILM)

  Ponad 360 tys. osób z całej Polski przystąpiło dziś do trwającego trzy dni egzaminu ósmoklasisty. W zielonogórskiej "osiemnastce", tak jak w całym kraju, egzaminy odbywają się zgodnie z wytycznym sanitarnymi. Są podobne do tych, które obowiązywały na maturze.

 • Nietrzeźwy rowerzysta zderzył się... z zaparkowanym radiowozem

  Nietrzeźwy rowerzysta zderzył się... z zaparkowanym radiowozem

  Niecodzienny przebieg miała interwencja drezdeneckich policjantów w Pławinie (gm. Stare Kurowo).

 • Spotkanie z grami planszowymi

  Spotkanie z grami planszowymi

  Zapraszamy na kolejne spotkanie z nowoczesnymi grami planszowymi. Gry strategiczne, ekonomiczne, towarzyskie, karciane, familijne, dla dzieci. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Przychodzimy ze swoimi “planszówkami” lub bez.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u