Lubuscy dziennikarze, Tadeusz Krupa i Arkadiusz Olszowy zapraszają na wirtualne spotkania z najważniejszymi politykami z kraju i regionu.
Tadeusz Krupa to były Prezes i Redaktor Naczelny Radia Zachód. Jak sam informuje, po zniszczeniu niezależności mediów publicznych przez PiS, w 2006 roku przeszedł do mediów prywatnych. Był nominowany do Polsko Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Arkadiusz Olszowy był m.in. dziennikarzem Sekcji Polskiej Radia Wolna Europa.
– Dajemy wolną i bezpieczną przestrzeń do dyskusji na tematy wszystkim bliskie i ważne. Zapraszamy do dołączania do rozmowy na żywo – informują Lubuszanie.
W spotkaniu na żywo można uczestniczyć poprzez pierwsze radio twitterowe #Radio Wolna PL, w każdy wtorek o godz. 21.00. Gośćmi dziennikarzy byli już m.in. Marszałek Elżbieta Anna Polak, Senator Wadim Tyszkiewicz, Leszek Miller a ostatnio Jacek Karnowski, Prezydent Sopotu, Prezes „TAK! Dla Polski”, Członek Zarządu Związku Miast Polskich.
Poza wymienionymi dziennikarzami Redakcję tworzą także: Witold Pronobis, doktor nauk humanistycznych, publicysta, dziennikarz. Pracował w Radiu Wolna Europa. Autor programów o tematyce historycznej. Anna Kacprzyk, absolwentka psychologii społecznej na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, HR business partner, autorka świetnych programów w cyklu „Rozmowy Ani” o tematyce społecznej i dyskusji o stanie polskiej psychiatrii Mateusz Żurek, entuzjasta sportu i miłośnik filmów, autor wysoko ocenianych programów sportowych w cyklu „Sportowe Gadki”
Dziś rozmawiamy z Witoldem Lilientalem o rasizmie.
Po doświadczeniach, jakich doznała Europa i Świat w czasie II wojny światowej, po tym jak doszło do Holokaustu, wydawałoby się, że już nic złego nie ma prawa się wydarzyć, że już nigdy nie będzie miejsca na rasizm i wszelkiego rodzaju ksenofobię. Wydawałoby się, że społeczności będę opierały się na tolerancji i przestrzeganiu praw człowieka, bez względu na pochodzenie, wyznanie, kolor skóry czy orientację seksualną, a ludzie będą świadomi zagrożeń. Niestety, nie wszyscy jeszcze odrobili lekcję.
Wysłuchaj także archiwalnego odcinka, Pod żelazną kurtyną.
W 1952 r Polacy otrzymali Pałac Kultury i Nauki, Nową Konstytucję oraz głos wolności ze świata Radio Wolna Europa. Metrykalnie nasi dziennikarze nie uczestniczyli w tym przekazie od początku, natomiast przenieśli nas w okres późniejszy, ale również historycznie niezwykle istotny. Rozgłośnia miała ogromny udział w demontażu polskich struktur komunistycznych. Ten udział był znaczący, co pokazały odtajnione później dokumenty. Zapraszamy do odsłuchania rozmowy z ludźmi o niezwykłych zasługach i dokonaniach, z ogromna odwagą i determinacją, ale jednocześnie z ogromną klasą i przede wszystkim skromnością. Wspomnienia i historyczne wydarzenia przywołują uczestnicy walki z komunizmem: dziennikarze Radia Wolna Europa Witold Pronobis, Arkadiusz Olszowy oraz Tadeusza Krupa Redaktor Naczelny Radia Zachód.