Klikasz CAPTCHA. Uważaj, możesz paść ofiarą hakerów

CAPTCHA, czyli Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart, to rodzaj testu, który potrafi odróżnić człowieka od maszyny.

Użytkownicy często spotykają się z CAPTCHA podczas wypełniania formularzy online, gdzie muszą zaznaczyć opcję „Nie jestem robotem” lub rozwiązać proste zadanie, takie jak wybranie wszystkich obrazków z motocyklami. CAPTCHA może przybierać różne formy, od wpisywania zniekształconych liter, przez rozwiązywanie prostych zagadek matematycznych, po dopasowywanie obrazków. Została stworzona, aby chronić serwisy internetowe przed spamem i niechcianymi treściami.

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) ostrzega przed oszustami i hakerami. Celem oszustwa jest zainstalowanie złośliwego oprogramowania na Twoim komputerze. Jeśli trafisz na weryfikację CAPTCHA, która przebiega w sposób pokazany poniżej, nie wykonuj poleceń! To pułapka!

captcha

Jak wygląda oszustwo?

Po kliknięciu w przycisk „Nie jestem robotem” (ang. „I’m not the robot”), użytkownik proszony jest o naciśnięcie klawiszy „WIN+R”, potem „CTRL+V“, a następnie zatwierdzenie Enterem. Jeśli korzystasz z systemu Windows i wykonasz te kroki, to uruchomisz przygotowane przez oszustów polecenie, którego efektem jest pobranie i uruchomienie złośliwego oprogramowania na Twoim komputerze. W efekcie oszuści mogą przejąć Twoje:

  • hasła,
  • konta w serwisach społecznościowych,
  • zapisane pliki (mogą też je zaszyfrować),
  • pieniądze
  • tożsamość.

Co robić?

Mechanizmy CAPTCHA są coraz dziwniejsze i nie ograniczają się już do przepisania ciągu liter. Czasem musimy wskazać obrazki, dopasować puzzle lub rozwiązać działanie matematyczne. Takie działania są bezpieczne. Jeśli jednak CAPTCHA prosi o użycie kombinacji klawiszy „WIN+R”, to jest to próba ataku!

Ostrzeż swoich bliskich i znajomych przed opisanym rodzajem oszustwa. Szczególnie uczul osoby mniej obeznane w technologii, aby nie wykonywały tego typu poleceń.