Talerz zamiast piramidy. Bardziej praktyczne i żywieniowe podejście

Specjaliści z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej zastąpili tradycyjną piramidę żywieniową modelem talerza, który jest bardziej praktyczny i łatwiejszy do wyobrażenia. Przedstawiamy nowe zalecenia zdrowego żywienia.
W ramach Narodowego Programu Zdrowia, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH stworzył nowe „Zalecenia zdrowego żywienia”. Nowe zalecenia opracowano w formie graficznej jako „Talerz zdrowego żywienia”. Grafika w prosty i przejrzysty sposób ilustruje zalecane proporcje poszczególnych grup produktów w codziennej diecie. Oprócz tego, wokół talerza umieszczono kategorie „Jedz mniej”, „Jedz więcej” oraz „Zamieniaj”, które zawierają konkretne grupy produktów.
Zbilansowana dieta w skrócie oznacza podział talerza na trzy części. Kierownik Zakładu Edukacji Żywieniowej w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego PZH – PIB informuje, że owoce i warzywa powinny zajmować największą część, czyli 50% naszego talerza.

Badania wykazują, że duże spożycie warzyw i owoców znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe i choroby sercowo-naczyniowe (nadciśnienie tętnicze, udary mózgu, zawały serca), a także wiele innych przewlekłych chorób m.in. cukrzycę i otyłość. Minimum to 400g warzyw i owoców dziennie, ale im więcej tym lepiej, z zachowaniem proporcji więcej warzyw niż owoców – informuje dr Katarzyna Wolnicka. 

Pozostałe dwie ćwiartki są  przeznaczone są na produkty zbożowe oraz na produkty bogate w białko.  Produkty zbożowe są szczególnym źródłem błonnika. Produkty bogate w białko to chude mięso, ryby, jaja i rośliny strączkowe. Nasz talerz uzupełniają tłuszcze roślinne.  Słodycze, niestety, umieszczone są poza nim, co sugeruje konieczność znacznego ograniczenia ich spożycia. Ilość spożywanych słodyczy zależy od wielu czynników, w tym głównie od czasu poświęconego na aktywność fizyczną.

Codziennie dla zdrowia powinno się spożyć przynajmniej 3 porcje (90 g) produktów zbożowych pełnoziarnistych (czyli z przemiału całego ziarna) takich jak między innymi kasze np. gryczana, pieczywo razowe czy razowy makaron.

Eksperci „Zalecenia zdrowego żywienia” podkreślają, że korzystne dla zdrowia jest wyznaczenie jednego dnia w tygodniu jako dnia bezmięsnego. Może to być dowolny dzień, choć warto rozważyć powrót do tradycji i wybranie na to piątku.
Wśród najczęstszych błędów żywieniowych Polaków wymieniono nadmierne spożycie soli, czerwonego mięsa i jego przetworów. Ponadto jemy za dużo cukru i słodyczy, a także spożywamy w nadmiernych ilościach napoje słodzone.
Wskazówki oparto na podstawie literatury dotyczącej wpływu składników diety i rodzajów diet na zdrowie, a także na wynikach międzynarodowych badań stanu zdrowia.

 


Redakcja poleca: