Pogoda Lubuskie. Są ostrzeżenia IMGW dla całego województwa. Wysłano Alert RCB

22 maj 2024
Autor: 
Pogoda Lubuskie. Są ostrzeżenia IMGW dla całego województwa Redakcja

Pogoda Lubuskie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami. Alert obowiązuje na terenie całego regionu.

Synoptycy prognozują, że po kilku kolejnych dniach z wysoką temperaturą przyjdzie załamanie pogody. To za sprawą chodnego frontu atmosferycznego, który zmierza nad Polskę. Już w godzinach popołudniowych mogą rozwijać się burze.

Pogoda Lubuskie. Burze - ostrzeżenia IMGW

Opublikowano już ostrzeżenia IMGW przed burzami. Alert będzie obowiązywał od godziny 12:00 w środę, 22 maja, do godziny 2:00 w czwartek, 23 maja. Prawdopodobieństwo zjawiska oceniono na 90 procent.

- Prognozowane są burze, którym będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 25 do 40 wody na metr kwadratowy, lokalnie 55 mm oraz porywy wiatru do około 80 kilometrów na godzinę. Miejscami grad - czytamy w komunikacie IMGW.

Ostrzeżenie drugiego stopnia obejmuje całe województwo lubuskie z wyłączeniem powiatów żarskiego i żagańskiego. Tam będzie obowiązywał alert pierwszego stopnia.

- Początkowo będą to komórki burzowe, w tym także nieliczne superkomórki wysokoopadowe, które przekształcą się w układy wielokomórkowe. (...) Głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu, które powodować mogą zalania i podtopienia - przekazują Polscy Łowcy Burz.

Alert RCB dla lubuskiego

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało już dodatkowo Alert RCB. Sukcesywnie otrzymują go mieszkańcy i wszystkie osoby przebywające na terenie województwa lubuskiego.

- Uwaga! Dziś i w nocy (22/23.05) lokalnie możliwe burze oraz intensywne opady deszczu i gradu. Jeśli możesz, zostań w domu. Unikaj otwartych przestrzeni - taki komunikat powinny otrzymać osoby przebywające na terenie regionu.

Apelujemy o ostrożność i radzimy unikać parkowania samochodów pod drzewami czy słupami energetycznymi. Warto mieć więc naładowane baterie w telefonach czy przygotowane latarki, które mogą okazać się przydatne, gdy zabraknie prądu.

Ostrzeżenia IMGW - alert drugiego stopnia

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia?

- Ostrzeżenie przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej - wyjaśnia instytut.

Przeczytaj też: Pijana kobieta zdziwiła policjantów. Prawie zabrakło skali w alkomacie


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u