Talerz zamiast piramidy. Bardziej praktyczne i żywieniowe podejście

24 listopad 2024
Talerz zamiast piramidy. Bardziej praktyczne i żywieniowe podejście Zdjęcie poglądowe\Adobe Stock

Specjaliści z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej zastąpili tradycyjną piramidę żywieniową modelem talerza, który jest bardziej praktyczny i łatwiejszy do wyobrażenia.

W ramach Narodowego Programu Zdrowia, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PZH stworzył nowe "Zalecenia zdrowego żywienia". Nowe zalecenia zostały zaprezentowane w formie graficznej jako "Talerz zdrowego żywienia", który w prosty i przejrzysty sposób ilustruje zalecane proporcje poszczególnych grup produktów w codziennej diecie. Oprócz tego, wokół talerza umieszczono kategorie "Jedz mniej", "Jedz więcej" oraz "Zamieniaj", które zawierają konkretne grupy produktów.

Zbilansowana dieta w skrócie oznacza podział talerza na trzy części. Owoce i warzywa powinny zajmować największą część, czyli 50% talerza.

Badania wykazują, że duże spożycie warzyw i owoców znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe i choroby sercowo-naczyniowe (nadciśnienie tętnicze, udary mózgu, zawały serca), a także wiele innych przewlekłych chorób m.in. cukrzycę i otyłość. Minimum to 400g warzyw i owoców dziennie, ale im więcej tym lepiej, z zachowaniem proporcji więcej warzyw niż owoców - informuje dr Katarzyna Wolnicka.

Pozostałe dwie ćwiartki, po 25%, przeznaczone są na produkty zbożowe, będące źródłem błonnika, oraz na produkty bogate w białko, tzn. chude mięso, ryby, jaja i rośliny strączkowe.Tłuszcze roślinne stanowią uzupełnienie talerza, podczas gdy słodycze umieszczone są poza nim, co sugeruje konieczność znacznego ograniczenia ich spożycia. Ilość spożywanych słodyczy zależy od wielu czynników, w tym głównie od czasu poświęconego na aktywność fizyczną.

Codziennie dla zdrowia powinno się spożyć przynajmniej 3 porcje (90 g) produktów zbożowych pełnoziarnistych (czyli z przemiału całego ziarna) takich jak między innymi kasze np. gryczana, pieczywo razowe czy razowy makaron.

Eksperci podkreślają, że korzystne dla zdrowia jest wyznaczenie jednego dnia w tygodniu jako dnia bezmięsnego. Może to być dowolny dzień, choć warto rozważyć powrót do tradycji i wybranie na to piątku.

Wśród najczęstszych błędów żywieniowych Polaków wymieniono nadmierne spożycie soli, czerwonego mięsa i jego przetworów, cukru i słodyczy, a także napojów słodzonych.

Wskazówki oparto na podstawie literatury dotyczącej wpływu składników diety i rodzajów diet na zdrowie, a także na wynikach międzynarodowych badań stanu zdrowia.

talerz

Czytaj także: Tym włoskim daniem z ryżu zachwycisz gości. Wystarczy tylko pół godziny

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top