Cottagecore - na czym polega ten modny trend w urządzaniu wnętrz?

29 wrzesień 2022
Autor:  Artykuł partnera
Cottagecore - na czym polega ten modny trend w urządzaniu wnętrz?

Cottagecore to styl, który zyskał na znaczeniu w ostatnich dwóch latach, a swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim mediom społecznościowym, ze szczególnym udziałem Instagrama. Czym charakteryzuje się styl cottagecore? Jak urządzić wnętrze inspirowane tym nurtem? Jaka kolorystyka, meble i dodatki będą odpowiednie?

Cottagecore - jaki to styl aranżacyjny?

Styl cottagecore to moda aranżacyjna inspirowana wiejskimi domami w stylu angielskim lub europejskim. Jest przede wszystkim bardzo przytulny, pełen rękodzieła, naturalnych materiałów i jasnych, pogodnych kolorów. Cottagecore zachwyci przede wszystkim wielbicieli stylu rustykalnego i wszystkich tych, którzy lubią, gdy w domowych wnętrzach panuje sielski klimat rodem z głębokiej prowincji - gdzie czas płynie wolniej, a ludzie żyją w zgodzie z naturalnym rytmem pór roku.

W stylu cottagecore można urządzić zarówno domy położone na wsi, jak również te zlokalizowane na obrzeżach miast. Ale nie tylko - nurt ten sprawdzi się też w mieszkaniach, zwłaszcza tych położonych na poddaszu, gdzie występują odkryte belki stropowe. Cottagecore można ponadto wprowadzić do wnętrz starych kamienic, w których wciąż znaleźć można zabytkowe piece kaflowe, i gdzie podłogi są zdobione przez lite, drewniane deski. Jest to wręcz wymarzony kierunek aranżacyjny dla wszystkich osób, które uwielbiają rzeczy z odzysku, wszelkie akcesoria DIY, a także cieszą się z możliwości nadawania nowego życia przedmiotom z poprzednich epok.

SponsorCottagecore29.09.22 1

Meble i dodatki w stylu cottagecore - jak wyglądają?

W mieszkaniach i domach zaaranżowanych w stylu cottagecore dominują rozwiązania wprost nawiązujące do angielskiej prowincji. Mile widziane są zabytkowe meble - komody, kredensy i ramy łóżek, jak również wyposażenie nowe, które jest jednak stylizowane na znacznie starsze. Przykłady takich mebli i pasujących do nich dodatków można obejrzeć na Restilo.pl.

Elementami wyposażenia, które idealnie sprawdzą się we wnętrzach cottagecore, są:

  • fotele typu "uszak", najlepiej tapicerowane wzorzystym materiałem drukowanym w pastelowe kwiaty
  • proste drewniane meble wyglądające na dzieło lokalnego rzemieślnika
  • zasłony wykonane z naturalnych materiałów, jak np. len
  • gliniane garnki i wazony
  • zastawa kuchenna z porcelany zdobiona ludowym wzorem
  • liczne serwetki i narzuty wykonane na szydełku.

W stylu cottagecore bardzo ważna jest jakość wyposażenia - mając ograniczony budżet, lepiej zdecydować się na mniejszą ilość naprawdę porządnych mebli, niż kupować budżetowe produkty, które nie są w stanie naśladować rękodzieła. Celem oszczędzenia na drobnym wyposażeniu warto odwiedzać antykwariaty, charity shopy i komisy, gdzie za niewielką kwotę można kupić prawdziwe skarby.

Nie można zapomnieć również o roślinach - we wnętrzach w typie cottagecore mile widziane są wszelkie kwiaty doniczkowe, zarówno te zdobiące wnętrza pomieszczeń, jak i zewnętrzną stronę okien.

SponsorCottagecore29.09.22 2

Czy styl cottagecore jest modny w 2022 roku?

Cottagecore to znacznie więcej niż moda. To styl życia, który pozostaje w ścisłym związku z naturą, ideologią zero waste i zrównoważonym rozwojem. Tego rodzaju podejście zawsze jest aktualne, zatem cottagecore to nurt uniwersalny i ponadczasowy, w którym warto urządzić dom na długie lata. Połączenie jasnych barw z motywami natury sprawia, że wnętrze jest spójne, harmonijne i bije od niego pozytywna energia - w pomieszczeniach wyposażonych zgodnie z zasadami cottagecore po prostu chce się przebywać, mieszkać i pracować - celebrować każdy dzień. Nic więc dziwnego, że ten nurt aranżacyjny podbija serca ludzi na całym świecie i zyskuje coraz większą popularność również w Polsce, gdzie jest adaptowany na nasze krajowe potrzeby, a także uświetniany o regionalne wzornictwo i dodatki.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u