Jak działa fotowoltaika?

16 styczeń 2023
Autor:  Artykuł partnera
Jak działa fotowoltaika?

Dla każdego, kto rozważa wykorzystanie energii odnawialnej, istotne jest, aby zrozumieć, jak działa fotowoltaika. Jest to technologia znana od wielu lat, ale dzięki ostatnim innowacjom w tej dziedzinie systemy PV stały się tak wydajne, niezawodne i opłacalne jak nigdy dotąd - idealne dla tych, którzy chcą zainwestować w czyste, zrównoważone rozwiązania w zakresie magazynowania energii. Zapraszamy do zapoznania się z podstawami działania fotowoltaiki.

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to technologia służąca do przekształcania promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Składa się z ogniw fotowoltaicznych, czyli ogniw PV, które są wykonane z warstw materiałów półprzewodzących, takich jak krzem. Kiedy promienie słoneczne uderzają w ogniwa PV, wytwarzają pole elektryczne. To pole elektryczne powoduje, że elektrony zostają uwolnione z atomów i przepływają przez ogniwo, wytwarzając energię elektryczną. Wyprodukowana energia elektryczna może być wykorzystana do zasilania dowolnego sprzętu, urządzeń, a nawet całych domów. Jeśli chcesz obszernie poznać zagadnienie, czym jest fotowoltaika to zajrzyj na stronę Otovo.

Jak wygląda instalacja systemu fotowoltaicznego?

Instalacja systemu fotowoltaicznego wygląda trochę jak układ paneli słonecznych przymocowanych do dachu lub ziemi. Każdy panel zawiera pojedyncze ogniwa fotowoltaiczne, które są połączone szeregowo i równolegle, aby zmaksymalizować wydajność. Częścią systemu są również inwertery - urządzenia te pobierają energię prądu stałego generowaną przez ogniwa fotowoltaiczne i przekształcają ją w prąd zmienny - coś, co można wykorzystać w domach i firmach do zasilania oświetlenia, urządzeń i innego sprzętu. Ponadto systemy montażowe służą do mocowania paneli na dachach lub w innych miejscach, gdzie będą one maksymalnie wystawione na działanie promieni słonecznych.

W większości przypadków systemy fotowoltaiczne zawierają również urządzenia monitorujące, takie jak mierniki i czujniki, które mierzą ilość energii elektrycznej wytwarzanej w danym momencie, dzięki czemu właściciele domów mogą mieć pewność, że ich panele słoneczne działają optymalnie przez cały czas. Do systemów fotowoltaicznych mogą być dołączone akumulatory, które służą do przechowywania nadmiaru energii do wykorzystania w okresach, gdy poziom nasłonecznienia jest niski lub niewystarczający do samodzielnego wytworzenia wystarczającej ilości energii.

Decydując się na montaż, warto też zasięgnąć informacji dotyczących kosztów instalacji w poszczególnych regionach Polski. Firma Otovo zrobiła np. zestawienie opłacalności i kosztów fotowoltaiki dla wielu miast. Możemy na podstawie danych otrzymać np. darmową wycenę na montaż fotowoltaiki w Gorzowie Wielkopolskim oraz zapoznać się z aktualnymi dotacjami.

Jak obliczyć średnie zapotrzebowanie na energię elektryczną?

Ilość energii, jaką może wyprodukować instalacja fotowoltaiczna, zależy od kilku czynników, takich jak rozmiar, typ i orientacja paneli słonecznych, ilość dostępnego światła słonecznego w danej lokalizacji, wydajność paneli i powiązanych z nimi komponentów oraz liczba godzin pracy.

Aby obliczyć średnie zapotrzebowanie na energię elektryczną z instalacji fotowoltaicznej, trzeba zmierzyć, ile energii wytwarza ona w określonym czasie. Można to zrobić, instalując odpowiedni rejestrator danych, który zapisuje dane dotyczące produkcji energii co godzinę lub dzień, w zależności od wielkości systemu. Ekstrapolując te dane w czasie, można określić średnią dzienną produkcję energii, która może być wykorzystana do oszacowania miesięcznego lub rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Dodatkowo, jeśli instalator zna typowy profil użytkowania klienta, będzie mógł dokładniej obliczyć, ile energii musi wytworzyć, aby zaspokoić szczytowe zapotrzebowanie. Na przykład, jeśli klienci zazwyczaj zużywają więcej energii w miesiącach letnich ze względu na potrzeby związane z klimatyzacją, to instalator powinien odpowiednio dobrać wielkość baterii słonecznej.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u