W styczniu 2023 roku – według analizy Netcraft – liczba stron na świecie wynosiła 1 132 268 801. Obecnie posiadanie witryny jest standardem i trudno wyobrazić sobie prowadzenie działalności bez wykorzystania możliwości, które daje sieć. Na jaki wydatek musi przygotować się przedsiębiorca, który chce założyć witrynę dla firmy?
Strona firmowa – ile to kosztuje?
Koszt stworzenia witryny dla przedsiębiorstwa zależy od wielu czynników. Szczególnie istotne jest, czy zamierzasz bazować na darmowym systemie CMS, przygotowanym specjalnie dla Twojego projektu, czy postawisz na kreator witryn. Wspomniany CMS to oprogramowanie strony, dzięki któremu łatwo możesz ją aktualizować i wprowadzać przeróżne zmiany bez wiedzy technicznej. Ile kosztuje serwis firmowy?
Rozwiązanie dopasowane do Twojego pomysłu
Jedną z opcji jest zlecenie przygotowania witryny od A do Z, zgodnie z Twoimi oczekiwaniami od zera. W takim przypadku strona firmowa jest przeważnie budowana od podstaw. Czasami wykonawca wykorzystuje gotowe elementy, które powstały przy innych realizacjach. Zaletą tego rozwiązania jest idealne dopasowanie do oczekiwań klienta. Witryna powinna wyglądać dokładnie tak, jak chcemy – łącznie z funkcjami dostępnymi w panelu administracyjnym.
Taka forma realizacji nie jest niestety pozbawiona wad. Po pierwsze, czas realizacji jest dłuższy niż w przypadku innych sposobów wykonania, które omówimy. Po drugie, trzeba przygotować się na zdecydowanie wyższy wydatek. W zależności od poziomu skomplikowania witryna firmowa będzie kosztować od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Stawki zależą w dużej mierze od wykonawcy.
Zobacz również: Bezpieczny CMS – jaki wybrać? [RANKING]
Strona WWW z kreatora
W ofercie firm hostingowych – i nie tylko – znaleźć można narzędzie, które umożliwia proste budowanie witryn, bazując na gotowych rozwiązaniach. Do wyboru masz przeważnie kilkadziesiąt lub więcej szablonów. Wybierasz odpowiedni, a następnie przechodzisz do edytowania witryny – wygląda to mniej więcej tak jak edycja w programach typu Word. Funkcje dodajesz metodą „przeciągnij i upuść”. Możesz łatwo wprowadzić nowe treści, dodawać galerie, komentarze, mapę dojazdową i wiele innych rozwiązań. Dostępne opcje zależą od danej oferty. Zaletą tego rozwiązania jest łatwość utworzenia strony WWW – nie jest potrzebna wiedza techniczna. Ponadto, mając wolny czas, można bardzo szybko uruchomić stronę.
To rozwiązanie także nie jest pozbawione wad. Przede wszystkim jesteśmy ograniczeni do funkcji dostępnych w ramach danej oferty. Często witryny nie są dopracowane pod kątem SEO, tj. dostosowane do wymagań algorytmu Google. Ponadto nie dają aż takich możliwości jak witryny oparte na systemie CMS.
Ile kosztuje witryna z kreatora? Abonament przeważnie wynosi kilkaset złotych rocznie.
Witryna oparta na darmowym oprogramowaniu
Na rynku dostępne są systemy CMS, z których można korzystać za darmo – nawet w przypadku zastosowań komercyjnych. Wśród najpopularniejszych znajdują się m.in. WordPress, Joomla! czy Drupal. Bezdyskusyjnym liderem jest jednak pierwsze z tych rozwiązań. Według w3techs system WordPress ma ponad 43% udziału w rynku, jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie witryny. Udział ten rośnie do ponad 63%, kiedy mowa wyłącznie o serwisach, które bazują na CMS-ie. Więcej o darmowych systemach tego typu można przeczytać na stronie: https://smartbees.pl/blog/darmowe-systemy-zarzadzania-tresciami-cms.
Dzięki wyborowi systemu WordPress firma, która realizuje stronę, może wykonać ją naprawdę szybko. Na rynku dostępnych jest mnóstwo gotowych rozwiązań związanych z tym oprogramowaniem, dzięki czemu nie trzeba ich budować od zera. Można sięgnąć po wybrane pluginy, które powodują, że uzyskamy mnóstwo potrzebnych funkcji kilkoma kliknięciami. Czas realizacji zależy od tego, czy wybierzemy jeden z darmowych motywów, zdecydujemy się na wersję płatną, czy zlecimy przygotowanie go specjalnie dla nas. W razie problemów czy konieczności rozbudowy serwisu z łatwością znajdziemy specjalistę, który temu podoła. Społeczność systemu WordPress jest bowiem ogromna. Ile kosztuje taka witryna? Przeważnie od ponad tysiąca do kilku tysięcy złotych.