Kaszel to męcząca dolegliwość, która potrafi bardzo uprzykrzyć nam życie. Zmagamy się z nią nie tylko podczas przeziębienia czy grypy, ponieważ nierzadko jest on również objawem alergii. Z kolei tzw. kaszel palacza dotyka osoby, które nie potrafią pozbyć się tego szkodliwego nałogu. Mimo że kaszel to naturalny odruch obronny organizmu, a jego celem jest oczyszczenie dróg oddechowych, to kiedy jest długotrwały i silny, może powodować nawet odruch wymiotny. Jakie są sposoby na każdy rodzaj kaszlu? Podpowiadamy.
Inhalacje na kaszel
Większość osób zmagających się z uporczywym kaszlem, zwłaszcza w sytuacji, kiedy jest on objawem infekcji wirusowej, sięga po syrop wykrztuśny. Nierzadko jednak pomocna w złagodzeniu tej nieprzyjemnej dolegliwości, może być nawet niewielka zmiana warunków, jakie panują w naszym mieszkaniu lub w miejscu, w którym przebywamy. Zwłaszcza suche i ciepłe powietrze nasila kaszel. Dlatego dobrze jest regularnie wietrzyć mieszkanie i włączyć nawilżacz powietrza. Jeśli nie mamy takiego urządzenia, możemy powiesić na przykład mokre ręczniki na kaloryferze.
Wiele osób uważa, że dobrym sposobem na łagodzenie każdego rodzaju kaszlu jest inhalacja, a więc wdychanie pary wodnej z różnego rodzaju dodatkami, na przykład o działaniu antybakteryjnym. Do inhalowania w przypadku kaszlu suchego można użyć soli fizjologicznej, soli z dodatkiem kwasu hialuronowego lub ektoiny. Z kolei w przypadku kaszlu mokrego soli hipertonicznej lub olejków eterycznych, na przykład eukaliptusowego, tymiankowego, sosnowego czy jodłowego.
Domowe syropy na kaszel
Od wielu lat nasze mamy i babcie wykorzystywały domowe syropy, by łagodzić objawy kaszlu. Można spróbować więc ich sposobów. Wśród najpopularniejszych domowych syropów na kaszel wymienia się syrop z cebuli. W takim przypadku należy obrać i pokroić trzy cebule, dodać do nich pół szklanki miodu lub zasypać cukrem, a następnie odstawić na kilka godzin. Wiele osób zanim jeszcze sięgnie po tabletki na kaszel, czasami próbuje złagodzić objawy tej dolegliwości, wykorzystując w tym celu syrop z pędów sosny lub napary ziołowe. Wśród ziół stosowanych do łagodzenia kaszlu wymienia się prawoślaz lekarski, babkę lancetowatą, podbiał pospolity, a także dziewannę wielokwiatową.
Jeżeli kaszel jest uporczywy i nie działają na niego domowe sposoby czy dostępne bez recepty preparaty, powinniśmy udać się do lekarza. Specjalista oceni czy mamy do czynienia z kaszlem suchym, czy mokrym. Może również zlecić dodatkowe badania, zwłaszcza wtedy kiedy kaszel nie jest objawem infekcji.