Skuteczne sposoby na każdy rodzaj kaszlu. Jak szybko się go pozbyć?

15 marzec 2023
Autor:  Materiał partnera
Skuteczne sposoby na każdy rodzaj kaszlu. Jak szybko się go pozbyć?

Kaszel to męcząca dolegliwość, która potrafi bardzo uprzykrzyć nam życie. Zmagamy się z nią nie tylko podczas przeziębienia czy grypy, ponieważ nierzadko jest on również objawem alergii. Z kolei tzw. kaszel palacza dotyka osoby, które nie potrafią pozbyć się tego szkodliwego nałogu. Mimo że kaszel to naturalny odruch obronny organizmu, a jego celem jest oczyszczenie dróg oddechowych, to kiedy jest długotrwały i silny, może powodować nawet odruch wymiotny. Jakie są sposoby na każdy rodzaj kaszlu? Podpowiadamy.

Inhalacje na kaszel

Większość osób zmagających się z uporczywym kaszlem, zwłaszcza w sytuacji, kiedy jest on objawem infekcji wirusowej, sięga po syrop wykrztuśny. Nierzadko jednak pomocna w złagodzeniu tej nieprzyjemnej dolegliwości, może być nawet niewielka zmiana warunków, jakie panują w naszym mieszkaniu lub w miejscu, w którym przebywamy. Zwłaszcza suche i ciepłe powietrze nasila kaszel. Dlatego dobrze jest regularnie wietrzyć mieszkanie i włączyć nawilżacz powietrza. Jeśli nie mamy takiego urządzenia, możemy powiesić na przykład mokre ręczniki na kaloryferze.

Wiele osób uważa, że dobrym sposobem na łagodzenie każdego rodzaju kaszlu jest inhalacja, a więc wdychanie pary wodnej z różnego rodzaju dodatkami, na przykład o działaniu antybakteryjnym. Do inhalowania w przypadku kaszlu suchego można użyć soli fizjologicznej, soli z dodatkiem kwasu hialuronowego lub ektoiny. Z kolei w przypadku kaszlu mokrego soli hipertonicznej lub olejków eterycznych, na przykład eukaliptusowego, tymiankowego, sosnowego czy jodłowego.

Domowe syropy na kaszel

Od wielu lat nasze mamy i babcie wykorzystywały domowe syropy, by łagodzić objawy kaszlu. Można spróbować więc ich sposobów. Wśród najpopularniejszych domowych syropów na kaszel wymienia się syrop z cebuli. W takim przypadku należy obrać i pokroić trzy cebule, dodać do nich pół szklanki miodu lub zasypać cukrem, a następnie odstawić na kilka godzin. Wiele osób zanim jeszcze sięgnie po tabletki na kaszel, czasami próbuje złagodzić objawy tej dolegliwości, wykorzystując w tym celu syrop z pędów sosny lub napary ziołowe. Wśród ziół stosowanych do łagodzenia kaszlu wymienia się prawoślaz lekarski, babkę lancetowatą, podbiał pospolity, a także dziewannę wielokwiatową.

Jeżeli kaszel jest uporczywy i nie działają na niego domowe sposoby czy dostępne bez recepty preparaty, powinniśmy udać się do lekarza. Specjalista oceni czy mamy do czynienia z kaszlem suchym, czy mokrym. Może również zlecić dodatkowe badania, zwłaszcza wtedy kiedy kaszel nie jest objawem infekcji.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u