Dlaczego ważne jest, aby radca prawny przygotował. lub przejrzał umowę?

Umowa to wiążący dokument prawny, który tworzy obowiązki i prawa dla wszystkich stron, które go podpisują. Jednak w przypadku sporządzania umowy bardzo często zdarza się, że jest ona przygotowywana przez osoby niebędące specjalistami w dziedzinie prawa, sporządzana na podstawie ogólnego szablonu lub, co gorsza, adaptowana z innej istniejącej umowy. Jest to praktyka wysoce niepożądana, która może mieć poważne konsekwencje – czy wiesz dlaczego?

Przy sporządzaniu umowy, można wyróżnić trzy rozpowszechnione złe praktyki:

  • Powierzenie sporządzenia umowy osobie, która nie posiada odpowiedniego wykształcenia prawniczego lub nie jest specjalistą w danej dziedzinie (np. prawa handlowego lub prawa nieruchomości). Typowy przypadek to sprzedawca, który sporządza umowę sprzedaży z klientem, lub sprzedawca nieruchomości, który sporządza umowę najmu.
  • Wykorzystanie istniejącej podobnej umowy i dostosowanie jej do potrzeb prowadzonej działalności. Na przykład, firma bierze umowę podpisaną z jednym dostawcą i modyfikuje ją do wykorzystania z innym dostawcą.
  • Wykorzystanie standardowego wzorca umowy pozyskanego z Internetu lub innych źródeł, który nie został sporządzony specjalnie na potrzeby danego przypadku. Częstym przykładem jest sklep internetowy lub firma internetowa, która „kopiuje” warunki sprzedaży z innej, podobnej strony internetowej (i często nie dba nawet o to, aby zmienić wszystkie odniesienia do innej firmy).

Każda z tych praktyk jest zła, ponieważ każdy legalny biznes jest inny. Żadne dwie umowy nie są takie same, ponieważ strony często nie są takie same lub ponieważ zawsze występują różnice w przedmiocie, cenie, sposobie płatności – choćby niewielkie, dlatego też postanowienia umowy stworzonej w danym czasie są ważne tylko dla tych stron i w danym czasie.

Wszystkie klauzule umowy mają swoje znaczenie i swoją rację bytu. Nie można ich skreślać, ponieważ ich nie rozumiemy lub uważamy, że nie mają zastosowania w danym przypadku. Czyniąc to, możemy wykreślić klauzulę, która jest podstawowa lub której umieszczenie w umowie jest prawnie wymagane. W rezultacie umowa może być nieważna, ponieważ nie jest zgodna z prawem.

Dlaczego warto skorzystać z radcy prawnego przy sporządzaniu lub rewizji umowy?

Kiedy boli nas ząb, idziemy do dentysty i nie próbujemy sami go wyrwać; jeśli zepsuje nam się samochód, zabieramy go do mechanika i nie próbujemy sami go naprawić. Dlaczego, więc jeśli zamierzamy podpisać umowę, która jest jedną z najważniejszych czynności prawnych w naszym życiu, uważamy, że radca prawny nie jest potrzebny? Czym różni się to od innych sytuacji, w których udajemy się do eksperta?

Rzeczywistość jest taka, że próbując zaoszczędzić na inwestowaniu w radcę prawnego, który przygotuje lub przejrzy umowę, możemy być zmuszeni do wydania znacznie więcej, jeśli później pojawią się problemy i okaże się, że umowa jest źle „zrobiona”, brakuje w niej istotnych rzeczy lub warunki nie są dobrze zdefiniowane. Przy sporządzaniu umowy radca prawny Elbląg zapewni następujące usługi:

  • Przeprowadzi on analizę czynności prawnej w celu określenia najistotniejszych aspektów.
  • Weźmie pod uwagę przepisy prawa mające zastosowanie w danej sytuacji.
  • Sporządzi umowę specjalnie dostosowaną do sytuacji.
  • Zapewni ochronę interesów klienta zlecającego wykonanie umowy.
  • Uniknie zamieszczenia klauzul i błędów, które mogłyby unieważnić umowę.
  • Zapewni, że umowa jest zgodna z obowiązującym systemem prawnym.

Niezależnie od tego, jak dobrze znamy nasz sektor lub jak wiele podobnych umów widzieliśmy, radca prawny zawsze może być świadomy niezbędnych aspektów, które nie przyszły nam do głowy. W żadnym wypadku nie będzie on po prostu dostosowywał szablonu umowy uzyskanego z Internetu, lub „skopiowanego” z innej istniejącej umowy.