Odwołany lot a ubezpieczenie podróżne: czy należy się odszkodowanie?

18 październik 2023
Autor:  Artykuł partnera
Odwołany lot a ubezpieczenie podróżne: czy należy się odszkodowanie?

Niesprzyjająca pogoda, strajk pracowników lotniska, awaria maszyny czy problemy ze skompletowaniem załogi przez przewoźnika - odwołane loty zdarzają się częściej, niż myślisz. Czy można zabezpieczyć się jakoś na wypadek takiej przykrej niespodzianki w podróży? Sprawdź, jak działa polisa podróżna i ubezpieczenie bagażu.

Co zrobić, gdy lot jest odwołany?

Twój lot opóźnia się coraz bardziej, a Ty masz już dość czekania na lotnisku? Postaraj się zachować spokój i nie panikuj. Linie lotnicze mają specjalne procedury na takie okazje, więc na pewno otrzymasz stosowną informację o tym, co się dzieje i w jaki sposób zostanie rozwiązany Twój problem.

Jeśli chcesz starać się o ewentualną rekompensatę lub odszkodowanie z własnego ubezpieczenia podróżnego, zbierz również dokumentację potwierdzającą, że Twój lot został odwołany w ostatnim momencie. Jeśli połączenie zostało przesunięte o co najmniej 5 godzin lub całkowicie odwołane, większość linii lotniczych wypłaci stosowne odszkodowanie. W przypadku towarzystw ubezpieczeniowych czas opóźnienia wymagany do uzyskania świadczenia w zależności od ustaleń zawartych w ogólnych warunkach umowy (w skrócie: OWU).

Odszkodowanie od linii turystycznych a przepisy prawa

Kwestie związane z odpowiedzialnością przewoźników względem podróżnych reguluje tzw. Konwencja Montrealska. Jest to międzynarodowy dokument honorowany przez ponad 120 krajów. Dzięki temu zapewnia Ci poczucie bezpieczeństwa przy podróżowaniu niemal po całym świecie. Chociaż w tym dokumencie można znaleźć informację o tym, że linie lotnicze mają obowiązek wypłacenia odszkodowania za opóźniony lot, brakuje w nim szczegółów. Limity godzinowe i kwotowe zależą zatem od polityki wewnętrznej firmy.

W przypadku lotów wewnątrzeuropejskich w mocy jest także Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r. nr 261/2004. W tym przypadku dokument precyzuje już wysokość prognozowanego odszkodowania, które może wynieść od 250 do 600 euro w zależności od tego, na jakim dystansie odbywał się lot. Rozporządzenie działa jednak tylko w Europie, więc sprawdzi się np. w przypadku wakacji w Chorwacji, ale już nie tych spędzanych w Kenii czy Tajlandii.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku ubezpieczenia bagażu w podróży. Przewoźnicy są zobligowani do wypłaty odszkodowania w przypadku uszkodzenia lub opóźnienia Twoich rzeczy, jednak ich suma jest ograniczona i wynosi maksymalnie 1288 SDR, co daje w październiku 2023 r. średnio kwotę ok. 8100 zł. Wydaje się to stosunkowo dużo, jednak jeśli weźmiemy pod uwagę, że coraz więcej podróżnych zabiera ze sobą sprzęt fotograficzny, laptopy itp. suma ta może okazać się niewystarczająca. Dlatego, zanim wybierzesz polisę turystyczną, sprawdź,  czy obejmuje ona także ubezpieczenie bagażu.

Ubezpieczenie turystyczne a wysokość odszkodowania

Jeśli chcesz mieć pewność, że ktoś zrekompensuje straty powstałe na skutek opóźnienia lotu, kup indywidualne ubezpieczenie podróżne zawierające taki zakres. Wybierając polisę, zwróć uwagę w szczególności na wysokość odszkodowania wypłacanego w sytuacji, gdy dojdzie do takiego zdarzenia. Powinno pokryć niedogodności, jakie wynikły z tego, że samolot nie opuścił płyty lotniska zgodnie z pierwotnym planem.

Odszkodowanie musi zatem obejmować m.in. takie wydatki, jak:

  • nieplanowany nocleg,
  • transfer z lotniska i na lotnisko,
  • utracone przesiadki,
  • posiłki i napoje w czasie oczekiwania na kolejny lot,
  • zakup niezbędnej odzieży i podstawowych artykułów kosmetycznych.

Jego wysokość może okazać się wyższa niż w przypadku odszkodowania od linii lotniczych.

Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu polisy?

Pamiętaj, że opóźnienie może dotyczyć nie tylko Twojego lotu. Równie dobrze może to spotkać Twoją walizkę, która przez przypadek znalazła się w innym samolocie, niż Ty. Dlatego przyda Ci się ubezpieczenie bagażu w podróży, zapewniające odszkodowanie w razie jego opóźnienia, zgubienia lub uszkodzenia podczas transportu.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u