Kupno mieszkania na kredyt. Co warto wiedzieć?

22 luty 2024
Autor:  Artykuł partnera
Kupno mieszkania na kredyt. Co warto wiedzieć?

Zakup mieszkania to bez wątpienia jeden z najważniejszych momentów w naszym życiu. Tak poważna decyzja wymaga starannego przemyślenia i uwzględnienia wielu czynników, takich jak metraż, zabudowa, rozkład pomieszczeń, lokalizacja czy standard nieruchomości. Zanim zaczniemy szukać własnego lokum, trzeba zastanowić się nad metodą finansowania zakupu. W dzisiejszych czasach większość młodych ludzi, ze względu na wysokie ceny nieruchomości wybiera wariant kupna mieszkania przy pomocy kredytu hipotecznego. Co dokładnie trzeba wiedzieć o takim rozwiązaniu? Przeczytaj artykuł i poznaj szczegóły.

Mieszkanie na kredyt – rynek pierwotny vs. wtórny

Podczas zakupu mieszkania mamy możliwość wyboru między rynkiem pierwotnym a wtórnym. Pierwszy przypadek obejmuje nieruchomości, które nie miały wcześniej lokatorów, a ich jedynym właścicielem był deweloper. Natomiast rynek wtórny, zgodnie ze swoją nazwą, oferuje mieszkania z drugiej ręki, czyli takie, które w momencie sprzedaży należą do innego właściciela niż deweloper.

W Polsce nie jest rzadkością kupowanie mieszkań obciążonych hipoteką. Proces zakupu nieco odbiega w tym przypadku od standardowej procedury i wymaga pewnych dodatkowych formalności, ale nie jest to zbyt skomplikowane. Wszystko zostało dokładnie wyjaśnione w artykule: https://www.creditspace.pl/kupno-mieszkania-z-hipoteka/.

Zakup mieszkania na kredyt: jak przebiega?

Pierwszym krokiem w procesie kupna nieruchomości jest zazwyczaj umowa rezerwacyjna: https://www.creditspace.pl/umowa-rezerwacyjna/. Ma ona na celu tymczasowe wyłączenie mieszkania z dostępności na rynku i zarezerwowanie lokalu na określony czas. Ten rodzaj umowy jest powszechnie stosowany w transakcjach deweloperskich, gdzie potencjalny nabywca pragnie zabezpieczyć opcję zakupu konkretnego mieszkania w budynku znajdującym się jeszcze w fazie budowy lub planowania.

Umowa rezerwacyjna nie ma charakteru wiążącego – oznacza to, że w każdej chwili można z niej zrezygnować. Bardziej wiążącym dokumentem, który zobowiązuje obie strony do transakcji, jest umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania. Nie przenosi ona własności lokalu mieszkalnego, lecz jest oświadczeniem woli, w którym obydwie strony (sprzedający i kupujący) zobowiązują się do zawarcia w przyszłości umowy docelowej. Ostatecznym krokiem jest podpisanie umowy deweloperskiej, w której deweloper zobowiązuje się do przeniesienia własności nieruchomości.

Wymagania i warunki uzyskania kredytu na mieszkanie

Podstawowym kryterium, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, jest zdolność kredytowa oraz wkład własny. Na ocenę zdolności kredytowej wpływa przede wszystkim dochód netto, czyli zarobki „na rękę”. Analizując sytuację finansową potencjalnego kredytobiorcy, bank bierze pod uwagę również takie aspekty, jak: źródło dochodów, spłacane obecnie zobowiązania, historia kredytowa w BIK, wiek kredytobiorcy czy ilość osób będących na jego utrzymaniu. Jeśli chodzi o wkład własny, w roku 2024 banki wymagają sumy stanowiącej co najmniej 10-20% wartości nieruchomości. Przy wnioskowaniu o kredyt na mieszkanie niezbędna jest umowa przedwstępna, a w przypadku rynku pierwotnego umowa rezerwacyjna lub umowa deweloperska.

Nadpłata kredytu hipotecznego – czy warto?

Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie, które wymaga regularnego spłacania ustalonych z góry kwot przez określony czas. Stanowi to rzecz jasna poważne obciążenie dla domowego budżetu. Nie dziwi więc fakt, że niektórzy zastanawiają się nad takimi kwestiami, jak wcześniejsza spłata kredytu albo jak nadpłacać kredyt w celu maksymalnego obniżenia kosztów. Dobra informacja jest taka, że obydwa rozwiązania są dostępne niemal w każdym banku. Pamiętaj jednak, że spłacenie kredytu przed terminem czy też jego nadpłata wymagają dokładnego zrozumienia umowy kredytowej. Z tego względu warto skonsultować się z ekspertem kredytowym, który pomoże Ci przeanalizować korzyści i ryzyka związane z takimi decyzjami.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u