Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego wnętrza w świetle świec prezentują się tak przytulnie i nastrojowo? A może zachwyca cię widok wieczornego oświetlonego balkonu? Ogromną rolę w uzyskaniu takiego efektu odgrywa właściwie dobrane oświetlenie. Mamy dobrą wiadomość! Możesz z powodzeniem osiągnąć podobny rezultat w sypialni, salonie, łazience – w każdym pomieszczeniu, które chcesz zaaranżować na nowo. Jak to zrobić? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przede wszystkim.
Oczywiście, bardzo trudno jest zebrać w krótkim tekście wszystkie ważne wytyczne i zasady, którymi rządzi się oświetlenie wewnętrzne, a często także i oświetlenie zewnętrzne, a szeroki wybór lamp w sklepach dodatkowo tego zadania nie ułatwia. Poniżej znajdziesz natomiast kilka ogólnych podpowiedzi, którymi warto się kierować.
Różnorodność oświetlenia: lampy sufitowe, ścienne i stojące
Kiedy odwiedzasz sklep z oświetleniem, z pewnością szybko zauważysz, jak wiele opcji masz do wyboru. Znajdziesz tam lampy wiszące, stojące, mocowane na suficie lub w ścianie, a niekiedy nawet w podłodze… To bardzo korzystna sytuacja, gdyż już dawno przeminęły czasy, w którym w pokoju pojawiał się jeden, centralnie zawieszony żyrandol, a ewentualnym dodatkowym źródłem światła były lampki nocne czy lampka na dziecięcym biurku. Dzisiaj sklep z oświetleniem oferuje ogromny potencjał aranżacyjny.
Wybór barwy światła
Prócz tego, że wybrane lampy różnią się wzornictwem – co niewątpliwie jest bardzo istotne z punktu widzenia wystroju wnętrz – mogą emitować światło o różnej mocy i różnej barwie. Do produktów oświetleniowych możesz dopasować żarówki o różnym zabarwieniu. Pamiętaj, że ciepłe światło wprowadzi do wnętrz wrażenie komfortu, natomiast to chłodniejsze, często wybierane jako nowoczesne oświetlenie, pobudza. Jak przełożyć tę wiedzę na konkretne rozwiązania? Z reguły oświetlenie ogólne ma charakter cieplejszy, zaś to przeznaczone do pracy czy skupienia – chłodny.
Lampy a funkcja pomieszczenia
Kiedy urządzasz pokój dzienny, salon, jadalnię, możliwości aranżacyjne w odniesieniu do oświetlenia są ogromne. Stwórz kombinację światła sufitowego z punktowymi, sięgając po kinkiety czy lampy stołowe. Ciekawym wyborem są lampy podłogowe, emitujące światło rozproszone w kierunku sufitu. W sypialni natomiast dobrze wykorzystać moc budowania nastroju poprzez oświetlenie. Zrezygnuj z mocnych świateł. Postaw na klimatyczne lampki nocne, ścienne czy podłogowe.
W kuchni i łazience sprawdzi się precyzyjne światło punktowe, dobrze doświetlające blaty robocze czy miejsca do robienia makijażu. Odpowiednie oświetlenie w tych pomieszczeniach nie tylko zwiększa funkcjonalność, ale też podnosi bezpieczeństwo, unikając cieni i martwych stref, które mogą być źródłem niebezpieczeństw.