Rząd ciągle wprowadza zmiany dotyczące rozliczeń przez posiadaczy instalacji fotowoltaicznych. Kolejna zmiana ma dotyczyć taryf dynamicznych, przez które stawki prądu będą ustalane kilka, a nawet i kilkanaście razy w ciągu dnia. Co to oznacza w praktyce? Czy użytkownicy fotowoltaiki mają się czego obawiać?
Czym są taryfy dynamiczne?
Taryfy dynamiczne to nowoczesny model rozliczania prądu. W tradycyjnych taryfach cena energii jest stała przez całą dobę, jednak w przypadku taryf dynamicznych ma ona na bieżąco się zmieniać.
Eksperci z Esoleo wskazują, że może nieść za sobą nie tylko pewne zagrożenia, ale również i korzyści. Ta forma rozliczania może być korzystna dla tych gospodarstw, które potrafią umiejętnie zarządzać zużyciem prądu i będą w stanie monitorować aktualne ceny prądu.
Taryfy dynamiczne z jednej strony dają szansę na niższe ceny za prąd, jednak z drugiej strony oznaczają ryzyko bardzo wysokich cen.
Co może zrobić użytkownik fotowoltaiki korzystający z taryf dynamicznych?
W nowym systemie kluczowe będzie monitorowanie cen energii w czasie rzeczywistym. Posiadacze fotowoltaiki powinni dostosować swoje nawyki do cen prądu, aby minimalizować konieczność płacenia wysokich rachunków.
Nadal świetnym rozwiązaniem będzie zakup magazynu energii. Pozwala na przechowywanie nadwyżek energii wytworzonej w ciągu dnia i jej wykorzystanie w nocy lub w okresach, gdy produkcja jest mniejsza. Posiadając magazyn energii, nie jesteś w 100% uzależniony od sieci i tym samym nie jesteś zmuszony do kupna energii w sytuacji, w której jest to niekorzystne.
Na ten moment taryfy dynamiczne nie są obowiązkowe. Dostępne są jedynie dla określonych grup osób, jednak przepisy zmieniają się i nie można wykluczyć, że w przyszłości taryfy dynamiczne będą obowiązywać każdego prosumenta.
Czy w 2024 roku fotowoltaika nadal się opłaca?
Fotowoltaika to system, w którym energia słoneczna jest zamieniana na energię elektryczną za pomocą półprzewodnikowych paneli fotowoltaicznych. Panele te absorbują promienie słoneczne i generują prąd elektryczny dzięki efektowi fotowoltaicznemu. Ten prąd można następnie wykorzystywać do zasilania domów, firm, a nawet całych gospodarstw rolnych.
Fotowoltaika to jedna z najczystszych form pozyskiwania energii. Każda kilowatogodzina wyprodukowana przez panele słoneczne to mniej CO2 emitowanego do atmosfery. W skali globalnej, masowe wdrożenie fotowoltaiki może znacząco przyczynić się do walki ze zmianami klimatycznymi.
Co więcej, posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznej daje możliwość uniezależnienia się od zewnętrznych dostawców energii. Dzięki temu gospodarstwo domowe staje się mniej podatne na wzrosty cen prądu oraz przerwy w dostawie energii.
Rząd oraz jednostki samorządowe oferują różnego rodzaju wsparcia finansowe dla osób decydujących się na inwestycję w fotowoltaikę. Programy te obejmują zarówno dotacje, jak i preferencyjne kredyty, co pozwala na zmniejszenie początkowych kosztów instalacji. Dostępne programy są skierowane zarówno dla gospodarstw domowych, firm, jak i rolników.
Odpowiedź na to pytanie wciąż pozostaje taka sama – fotowoltaika jest opłacalną inwestycją. Kluczowym aspektem, o jaki musisz zadbać, to odpowiedni dobór mocy paneli oraz prawidłowy montaż całego systemu. Dzięki temu będziesz mógł w pełni cieszyć się energią pozyskaną ze słońca oraz prawidłowym działaniem całego systemu. Pamiętaj, by skorzystać z usług profesjonalnej firmy fotowoltaicznej, takiej jak https://www.esoleo.pl/. Poza wspomnianym wyżej zakresem usług specjaliści pomogą Ci również uzyskać dofinansowanie na instalację. Nie będziesz musiał martwić się formalnościami, których w przypadku programu Mój Prąd czy Czyste Powietrze – jest naprawdę sporo.