Jedna Polska, dość podziałów - to hasło manifestacji Komitetu Obrony Demokracji

26 wrzesień 2016
Autor: 
KOD Zielona Góra Katarzyna Mayer Bzowa

"Jedna Polska, dość podziałów" - pod takim hasłem przeszła w sobotę ulicami Warszawy manifestacja Komitetu Obrony Demokracji.

Według służb porządkowych w manifestacji wzięło udział 12 tys. osób. Jak ocenił rzecznik komendanta stołecznego policji Mariusz Mrozek, przebiegała ona spokojnie i bez incydentów.

Trasa marszu biegła od al. Szucha, przy której znajduje się siedziba Trybunału Konstytucyjnego, dalej Al. Ujazdowskimi, przez pl. Trzech Krzyży, następnie Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem i zakończyła się pod sceną na ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza, nieopodal Pl. Piłsudskiego.

Tam głos zabrał lider KOD Mateusz Kijowski który nawiązał m.in. do twórczości Cypriana Kamila Norwida. Podkreślał, że "ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek, to ludzie, Polacy, otwarci, szanujący się, życzliwi, połączeni w jeden naród, skupieni wokół jednego państwa".

"Dzisiaj, od wielu miesięcy to poczucie przynależności i wspólnoty narodowej jest rozbijane, jesteśmy dzieleni na lepszych i gorszych. Na tych, którym przysługuje pełnia praw, i tych, którzy na razie są jeszcze tolerowani. Dzielą nas w Polsce i chcą nas oddzielić od Europy" - mówił.

Dodał, że "dzisiaj jedna opcja polityczna zawłaszcza wszystko". "Zawłaszczają historię - tylko wybranym wolno czcić narodowych bohaterów. Zawłaszczając edukację, zapowiadana reforma ma przywrócić monopol państwa w nauczaniu, ma wytworzyć nowego człowieka -posłusznego, wzmożonego, agresywnego - nowego homosowieticus" - wskazywał.

Piosenkarka Kayah mówiła do zgromadzonych, że jest tu, mimo że nie jest aktywistką i nie jest zaangażowana politycznie, ale jest Polką i jest kobieta. Ubrała się na czarno, ponieważ - jak mówiła - wspiera czarny protest ws. przepisów aborcyjnych. Trzeba zrozumieć, że prawo do legalnej aborcji nie jest zaproszeniem na bal, na który idzie się z nudów" - mówiła. "Stoję tu, jako patriotka, która nie zgadza się na dzielenie ludzi na lepszy i gorszy sort" - podkreśliła.

Wśród manifestujących byli zarówno ludzie młodzi, jak i starsi oraz wiele rodzin z dziećmi.

Manifestacja zakończyła się po ok. 4 godzinach, w okolicach Pl. Piłsudskiego, gdzie po wystąpieniach odbył się koncert.

Źródło: www.kurier.pap.pl

TAGI
KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

 • W obronie sędziów niezłomnych

  W obronie sędziów niezłomnych

  Dziś przed Sądem Rejonowym w Zielonej Górze kolejna akcja wspierająca sędziów ze Stowarzyszenia Sędziów "Iustitia".

 • Będzie pociąg z Żagania i Żar do Warszawy

  Będzie pociąg z Żagania i Żar do Warszawy

  Ministerstwo Infrastruktury planuje uruchomienie bezpośredniego połączenia kolejowego pomiędzy Żaganiem i Żarami, a Warszawą. Zabiegali o nie mieszkańcy południa regionu lubuskiego. Inicjatywę wsparła marszałek Elżbieta Anna Polak.

 • Afera Piebiaka. Pikieta przed zielonogórskim Sądem (FILM)

  Afera Piebiaka. Pikieta przed zielonogórskim Sądem (FILM)

  W środę 21 sierpnia, przed Sądem Rejonowym w Zielonej Górze odbyła się spontaniczna pikieta zorganizowana przez Lubuski KOD. Wzięło w niej udział około 50 zielonogórzan.

 • Żagań chce mieć pociąg do Warszawy

  Żagań chce mieć pociąg do Warszawy

  Możliwości przywrócenia bezpośredniego połączenia kolejowego Żagania z Warszawą to temat spotkania marszałek Elżbiety Anny Polak z przedstawicielami Żagania i Żar oraz członkami stowarzyszenia „OK1", które jest inicjatorem apelu skierowanego do Ministra Infrastruktury, odpowiedzialnego za organizację kolejowych połączeń międzywojewódzkich oraz do Spółki PKP Intercity, wykonującej te połączenia na zlecenie Ministra.

 • Nowy rozkład lotów z Babimostu do Warszawy. Polecimy dwa razy dziennie

  Nowy rozkład lotów z Babimostu do Warszawy. Polecimy dwa razy dziennie

  Już 6 czerwca zmienią się godziny lotów z Babimostu do Warszawy. Do stolicy polecimy dwa razy dziennie.

 • Lubuskie tematy w stolicy

  Lubuskie tematy w stolicy

  Kwestie transportowe zdominowały wizytę członka zarządu Marcina Jabłońskiego w stolicy. W Warszawie samorządowiec spotkał się z przedstawicielami Przewozów Regionalnych i Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Dyskutowano m.in. o lubuskim taborze kolejowym i kwestiach związanych z obsługą połączeń lotniczych z lotniska w Babimoście.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u