W przyszłym roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Zielonogórscy radni dla należytego upamiętnienia tego historycznego wydarzenia proponują budowę pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zachęcają polityków i wszystkich mieszkańców miasta do wspólnej inicjatywy.
– Chcemy rekomendować pozostałym radnym taką formę upamiętnienia 100-lecia odzyskania niepodległości. Nie robimy tego jako klub Platformy Obywatelskiej, nie jest to sprawa polityczna. Chcemy również dotrzeć z pomysłem do jak największej grupy osób i usłyszeć ich zdanie na temat naszej koncepcji – mówi Robert Sapa – zielonogórski radny klubu Platformy Obywatelskiej.
– 27 czerwca odbędzie się sesja Rady Miasta Zielona Góra, która wypada 502 dni przed setną rocznicą tego jakże ważnego wydarzenia i naszym zdaniem jest to dobry moment aby podjąć ten temat i go przedyskutować. Projekt uchwały jest gotowy. Osobiście uważam, że nie ma w Polsce święta, które łączy tak bardzo wszystkich Polaków niezależnie od przekonań i poglądów – mówi przewodniczący zielonogórskiej Rady Miasta Adam Urbaniak.
Uczestniczący w konferencji prasowej zielonogórscy radni podkreślali, że pomysł wybudowania pomnika Józefa Piłsudskiego w Zielonej Górze pojawił się już dawno, dlatego należy podjąć decyzję i teraz jest na to odpowiedni moment.
– Pomnik miałby stanąć przy Placu Piłsudskiego w Zielonej Górze, w miejscu widocznym i dostępnym. Już czas pomyśleć o zagospodarowaniu terenu i konkursie architektonicznym. Orientacyjny koszt takiej inwestycji zakładając, że pomnik jest z brązu na granitowym postumencie, to od 250 do 500 tysięcy złotych – mówi Marcin Pabierowski radny zielonogórski PO.