Z wicepremierem o rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego

25 maj 2016
Autor: 

Jarosław Gowin, wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego odwiedził 25 maja br. Uniwersytet Zielonogórski, gdzie spotkał się z władzami uczelni – rektorem Tadeuszem Kuczyńskim oraz dziekanami wydziałów, władzami miasta oraz lubuskimi parlamentarzystami.

W spotkaniu brała udział marszałek Elżbieta Anna Polak. Rozmowy dotyczyły planów rozwojowych uczelni oraz możliwości ich finansowania.

Podczas spotkania wicepremier zadeklarował wsparcie finansowe dla zielonogórskiej uczelni. Głównym tematem spotkania był rozwój Uniwersytetu Zielonogórskiego. - Nie chciałbym składać obietnic bez pokrycia, mówił wicepremier. Wszyscy wiemy, że sytuacja uczelni jest trudna. Wszyscy wiemy, że w ciągu kilku najbliższych lat niż demograficzny będzie docierał do uczelni i liczba studentów będzie maleć. Dlatego byłoby nieszczerością z mojej strony, gdybym państwu obiecywał, że nakłady na szkolnictwo wyższe będą rosły. Myślę, że dużym sukcesem będzie zatrzymanie tego poziomu środków budżetowych na pułapie, który osiągnęliśmy w tym roku. Pracujemy nad rozwiązaniem, dzięki któremu utrzyma się poziom finansowania uczelni, niezależnie od spadku liczby studentów – wyjaśnił wicepremier Jarosław Gowin.

Podczas spotkania marszałek Elżbieta Anna Polak zadeklarowała wsparcie dla Uniwersytetu. - Samorząd województwa wspierał do tej pory rozwój uniwersytetu i nadal będzie to robić. Liczymy na partnerstwo ze strony ministerstwa – dodała. Marszałek podkreślała, że samorząd województwa wsparł już zielonogórską uczelnie kwotą 125 mln zł. Środki te pochodziły z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz budżetu województwa.

Dwa największe projekty to budowa Parku Naukowo – Technologicznego, który odwiedził wicepremier Jarosław Gowin oraz utworzenie kierunku lekarskiego - Robimy to dlatego, ponieważ rozwój uniwersytetu jest fundamentem realizacji długoterminowej Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego – wyjaśniała marszałek Elżbieta Anna Polak. - Samorząd województwa będzie nadal partnerem w wielu działaniach, ale liczymy również na wsparcie z programów krajowych "Wiedza i Rozwój", "Inteligentny Rozwój". Bardzo prosimy pana premiera o renegocjacje Kontraktu Terytorialnego, a także udział finansowy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w realizacji naszych priorytetów – dodała.

W Lubuskiem studiuje obecnie blisko 18 tys. młodych ludzi. Większość z nich, bo blisko 13 tys. to studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Urząd Marszałkowski

KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u