ZUS rozdaje pieniądze na poprawę bezpieczeństwa w pracy

11 lipiec 2019
ZUS rozdaje pieniądze na poprawę bezpieczeństwa w pracy Pixabay

50 mln. – aż tyle Zakład Ubezpieczeń Społecznych planuje przeznaczyć na wsparcie przedsiębiorstw, które chcą poprawić warunki bezpieczeństwa w pracy. Ruszył kolejny konkurs na dofinansowanie tego typu działań. Wnioski można składać od 15 lipca do 16 sierpnia 2019 r.

Każdego roku, w wypadkach przy pracy ginie kilkanaście osób a kilkadziesiąt zostaje rannych. Warto więc zainwestować w systemy, które zapobiegną lub złagodzą ich skutki. Finansowanie działań związanych z zapobieganiem wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym to ustawowy obowiązek ZUS. Dofinansowane mogą być działania, których celem jest poprawa bezpieczeństwa w miejscu oraz utrzymanie zdolności do pracy zatrudnionych przez całą ich aktywność zawodową.

W konkursie mogą wziąć udział przedsiębiorcy, którzy nie zalegają z opłatą składek i podatków oraz nie znajdują się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji lub postępowania układowego. W przypadku mikro i małych przedsiębiorstw procent dofinansowania będzie największy, bowiem firmy zatrudniające od 1 do 9 osób mogą otrzymać 90 proc. dofinansowania (nawet do 140 tys. zł). Przedsiębiorstwa, które zatrudniają od 10 do 49 pracowników nie więcej niż 80 proc, zatrudniające od 50 do 249 – maksymalnie 60 proc, a duże firmy mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości 20 proc. - do kwoty 500 tys. zł. Środki te pochodzą z funduszu wypadkowego.

Dofinansowane mogą być działania, które będą bezpośrednio ograniczać niekorzystne oddziaływania w miejscu pracy. Można więc zadbać o bezpieczeństwo instalacji technicznych, maszyn, urządzeń i miejsc pracy, zakupić urządzenia chroniące przed hałasem i drganiami mechanicznymi oraz promieniowaniem elektromagnetycznym, zapewnić ochronę przed promieniowaniem optycznym i energią elektryczną, czy sprzęt i urządzenia służące poprawie bezpieczeństwa pracy na wysokości. Złożone wnioski ZUS sprawdzi najpierw pod kątem formalnym - czy są kompletne i poprawne. Następnie merytorycznie oceni je Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, który będzie także odpowiedzialny za kontrolę projektu. Analiza obejmie m.in. ocenę czy wskazane cele są szczegółowo opisane, realne i określone w czasie, adekwatność działań do czynników ryzyka występujących w firmie, zgodność rozwiązań z przepisami oraz ocenę, jak dane rozwiązania przełożą się na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy. Dopłatę może otrzymać nie częściej niż raz na trzy lata.

Szczegółowe informacje zamieściliśmy na naszej stronie internetowej www.zus.pl/prewencja. Pytania lub wątpliwości można zgłaszać elektronicznie na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w terminie od 15 lipca do 11 sierpnia 2019 r.

Źródło: Agata Muchowska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u