ZUS: Więcej firm zwolnionych ze składek

24 sierpień 2020
ZUS: Więcej firm zwolnionych ze składek pixabay.com

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie rozpatrzy wnioski o zwolnienie ze składek tych płatników, których nadpłaty lub wpłaty pokryły składki objęte zwolnieniem. Z nowych przepisów, które wejdą w życie 20 września, skorzysta nawet 800 tys. firm.

Płatnicy, którzy złożyli wnioski o zwolnienie ze składek, ale jednocześnie opłacili je za miesiące objęte wnioskiem, albo ich nadpłata automatycznie zaliczyła się na poczet składek, uzyskają pełne zwolnienie. Dotychczas obowiązywała zasada, że zwolnieniu podlegają wyłącznie składki nieopłacone.

W wyniku nowelizacji, nadpłaty na kontach firm w ZUS zostaną przywrócone - informuje Agata Muchowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego. - Wnioski o ich zwrot będzie można składać po tym, jak ZUS ponownie rozpatrzy sprawę zwolnienia ze składek. Zakład poinformuje o tym na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) lub pocztą.

W ramach Tarczy Antykryzysowej ZUS umorzył składki za marzec, kwiecień i maj ponad 2 mln płatników na kwotę ok. 12 mld zł. Pozwoliło to ochronić nawet 6,5 mln miejsc pracy. Kwota zwolnień byłaby jeszcze większa, jednak cześć płatników omyłkowo lub z powodu obaw opłaciła składki za kwiecień i maj, mimo, że wnioskowała o zwolnienie z ich opłaty. Inny płatnicy natomiast mogli starać się o zwrot nadpłaconych składek, ale z różnych względów część z nich tego nie zrobiła.

W związku nowelizacją przepisów nie ma potrzeby składania jakichkolwiek wniosków. ZUS rozpatrzy ponownie poprzednie wnioski z urzędu po wejściu zmiany przepisów w życie.

 

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.