Niższe limity dla emerytów i rencistów. Co to oznacza?

31 sierpień 2020
Niższe limity dla emerytów i rencistów. Co to oznacza? Pixabay

Od września maleje średnia płaca w kraju, a to oznacza, że niższe będą także limity kwoty jaką mogą dorobić wcześniejsi emeryci i renciści. Jeśli je przekroczą ich świadczenie może być pomniejszone a nawet zawieszone.

Przejście na wcześniejszą emeryturę bądź rentę nie musi oznaczać końca kariery zawodowej. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z prawem w tej sytuacji obowiązują limity w dorabianiu. Są one uzależnione od średniej płacy krajowej. Jeśli średnia rośnie – rosną też limity. Limity zmieniają się co trzy miesiące. Od września do listopada tego roku limit wyniesie 3517,20 zł brutto czyli ok. 215 złotych mniej niż w sierpniu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmniejszy świadczenie, jeśli przychód przekroczy od 70 – 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Natomiast jeśli przekroczenie będzie wyższe niż 130 proc. świadczenie zostanie zawieszone.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku rent socjalnych. Tu już przekroczenie 3517,20 zł. przychodu spowoduje zawieszenie świadczenia.

Limity w dorabianiu nie dotyczą natomiast emerytów, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny. Mogą oni dorabiać do swojej emerytury bez ograniczeń i nie muszą martwić się o rozliczenia z ZUS. Ta sama sytuacja dotyczy osób, które pobierają renty dla inwalidów wojennych lub wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą oraz członków rodziny pobierających renty rodzinne przysługujące po osobach uprawnionych do tych świadczeń.

Info: Agata Muchowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.