Nowoczesna i ekologiczna kotłownia w Torzymiu

09 listopad 2020
Nowoczesna i ekologiczna kotłownia w Torzymiu EWE

W piątek, 30 października br. miało miejsce oficjalne przekazanie do eksploatacji kotłowni gazowej w Spółdzielni Mieszkaniowej w Torzymiu.

Dzięki modernizacji przeprowadzonej przez EWE powstała nowoczesna i ekologiczna kotłownia zasilana gazem ziemnym.

- Na koniec maja br. podpisaliśmy umowę z Zarządem Spółdzielni. Po tym terminie rozpoczęły się prace projektowe i budowlane, których efektem jest nowoczesna kotłownia gazowa o mocy 700 kW – mówi Ryszard Stefański, Dyrektor Działu Rozwoju Przedsiębiorstwa w EWE.

- Wybraliśmy ofertę firmy EWE z kilku powodów. Po pierwsze była najkorzystniejsza finansowo spośród złożonych ofert. Po drugie sposób finansowania inwestycji nie wymagał zaciągania natychmiastowego kredytu przez Spółdzielnię, a spłata inwestycji rozłożona jest na dostatecznie długi okres, co nie zachwieje płynności finansowej spółdzielni. Po trzecie i najważniejsze - termin realizacji inwestycji był mega krótki, zwłaszcza w dobie pandemii - mówi Stanisław Sawicki, Prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Torzymiu. - Pierwsze uruchomienie kotłowni gazowej, z której ciepło popłynęło do wszystkich 118 mieszkań na naszym osiedlu, odbyło się jeszcze przed datą rozpoczęcia oficjalnego sezonu grzewczego.

Prace nad kotłownią objęły: prace projektowe, wykonanie przyłącza gazowego do budynku, prace budowlane wewnątrz pomieszczenia kotłowni (tj. wydzielenie pomieszczenia kotłowni gazowej i wstawienie drzwi ognioodpornych), prace adaptacyjne wewnątrz i montaż technologii gazowej. „Budujemy nowoczesną, ekologiczną kotłownię gazową i eksploatujemy ją przez okres umowy, dostarczając ciepło do naszych klientów. Po okresie umowy przekazujemy ją odbiorcy (spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa, przedsiębiorstwo) za symboliczną złotówkę” – mówi Ryszard Stefański z EWE.

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Torzymiu zdecydowała się na modernizację zasilanej dotychczas miałem i węglem kotłowni z różnych powodów.

- Najważniejszym powodem zmiany ogrzewania było prawie 100% zużycie starych pieców węglowych i ograniczenie od 1 lipca 2020 r. obrotu miałem węglowym, co nie zapewniało bezpieczeństwa dostaw opału dla takich kotłowni jak nasza. Dodatkowo dochodzą rosnące koszty utylizacji odpadów ze spalania węgla i miału i wysokość opłat za zanieczyszczenie środowiska dymami z kotłowni węglowej – wyjaśnia Stanisław Sawicki, Prezes Spółdzielni w Torzymiu.

- Bardzo ważnym powodem, którego nie sposób ująć liczbami to korzyści dla zdrowia wszystkich mieszkańców naszego osiedla i całego miasta Torzymia w postaci czystszego powietrza- podsumowuje Prezes Sawicki.

- Oferta EWE na modernizację kotłowni zawiera jasno określone stawki za udostępnioną moc kotłowni i za dostarczone ciepło. Cena ciepła jest powiązana z rynkową ceną gazu, dzięki czemu nasi klienci korzystają z obniżek cen gazu – wyjaśnia Dyrektor Działu Rozwoju Przedsiębiorstwa EWE. - Nowa kotłownia w SM Torzym bez wątpienia będzie miała istotny wpływ na ochronę środowiska. Dzięki niej mieszkańcy Torzymia przestaną odczuwać negatywne skutki dotychczasowej, węglowej kotłowni.

Produkt EWE Ciepło jest kierowany do firm, instytucji, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, które chcą korzystać z ciepła nie inwestując w nową kotłownię. To kompleksowa oferta, w której EWE dostarcza gaz ziemny do ogrzewania, a także buduje i eksploatuje kotłownię. Moc budowanej kotłowni jest dobiera na precyzyjnie do potrzeb danego obiektu lub zespołu obiektów.

Źródło: EWE

TAGI
Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.