Zielona Góra: "Bełkoczące szmaty" z zarzutami. Grozi im ograniczenie wolności (FILM)

04 luty 2021
Zielona Góra: "Bełkoczące szmaty" z zarzutami Redakcja, Społeczeństwo Obywatelskie / FB

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Materna zestawił kobiety biorące udział w protestach przeciwko wyrokowi TK z "bełkoczącymi szmatami". W odpowiedzi zielonogórskie aktywistki obkleiły jego biuro kartkami z wulgarnymi hasłami. Policja chce, by zostały ukarane przez sąd.

Pierwsza fala protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji przeszła przez Polskę w październiku ubiegłego roku. Tuż po niej lubuski poseł Jerzy Materna z Prawa i Sprawiedliwości zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcie z napisem "Jedna polska patriotka jest więcej warta niż tysiąc szmat bełkoczących na czarnych spędach".

Post J. Materny spotkał się z ostrą reakcją protestujących kobiet, które udzielały się w komentarzach. Ponadto sprawę wzięły w swoje ręce trzy zielonogórzanki. Aktywistki pojawiły się w biurze posła, gdzie rozrzuciły prawdziwe szmaty. Ponadto okleiły budynek przy ul. Ciesielskiej różnymi, wulgarnymi hasłami. Było to m.in. "Spieprzaj dziadu", "Katolicki patriota o polskich kobietach - bełkoczące szmaty #wyp***aj".

- Chęć zrobienia happeningu wyszła od nas trzech. Było to zupełnie spontanicznie. Myślę, że to, co wydarzyło się pod biurem, było przekazaniem naszych wszystkich myśli i zaprotestowaniem przeciwko używaniu takiego języka w przestrzeni publicznej w stosunku do kobiet, które walczą o swoje prawa i godność w tym kraju - mówiła Joanna Lidanne, jedna z uczestniczek.

Zarzuty dla protestujących kobiet

Wszystkie kobiety otrzymały wezwanie do Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze. Te odbyło się w czwartek, 4 lutego. Aktywistki usłyszały zarzuty za umieszczanie kartek w miejscu publicznym bez zgody zarządcy. Grozi im za to kara grzywny lub ograniczenia wolności do 3 miesięcy.

Pod policyjnym gmachem pojawiła się m.in. posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic, która przyszła wspierać mieszkanki Zielonej Góry. - Poseł Materna do dzisiaj nie wyparł się tych słów ani nie usunął wpisu. Kobiety miały odwagę zaprotestować. Dziś jesteśmy tutaj z nimi, bo wiadomo, że nie będą szły same. Solidarność kobiet jest naszą bronią - podkreślała.

Posłanka poinformowała również, że złożyła wniosek do Komisji Etyki Poselskiej o ukaranie Jerzego Materny. - Wszystko za odhumanizujące słowa o kobietach, bo mówienie o szmatach to jest coś, co odbiera człowieczeństwo kobietom wyrażającym swoje opinie na ulicy - mówiła.

Przeczytaj też: Czy w Zielonej Górze powstanie kolejne rondo? Radny wnioskuje o przebudowę skrzyżowania


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Prześlij je do nas na Facebooku lub na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u