Lubuskie: Karetki bez lekarzy. Ci połączą się z zespołami medycznymi przez internet

To będzie jedyny taki projekt w Polsce. Lekarze zatrudnieni w lubuskich stacjach pogotowia nie będą jeździć w karetkach. Siedząc przed specjalną konsolą, połączą się z interweniującym zespołem i tak będą koordynować działania.

W województwie lubuskim mamy coraz mniej lekarzy. Mimo uruchomienia kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim region cały czas znajduje się na szarym końcu. Mamy też największą ilość doktorów-emerytów, którzy nie kontynuują swojej działalności.

Brak lekarzy przekłada się na ich nieobecność w zespołach pogotowia. W ciągu ostatnich lat wiele karetek zmieniło się ze specjalistycznych na podstawowe, czyli tylko z ratownikami medycznymi (najczęściej dwoma) na pokładzie.

Lekarz na odległość – pilotażowy projekt

Z uwagi na problemy z kadrą lekarską dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie Wielkopolskim Andrzej Szmit, zainicjował specjalny projekt. Jeden lekarz będzie obsługiwał od 5 do 15 zespołów pogotowia. Wszystko przez łącze internetowe.

– Trzeba z bólem przyjąć do wiadomości, że zespoły ratownictwa pozostaną bez lekarza. Lekarze będą raczej tylko w jednostkach szpitalnych. Trzeba było więc coś wymyślić. Jak mamy mało lekarzy to trzeba coś zrobić, aby jeden starczał na więcej, bo nie pojedzie przecież do wszystkich wyjazdów na raz – mówił dyrektor gorzowskiego pogotowia podczas konferencji.

I tak lekarz będzie pracował zza biurka. Choć nie będzie u pacjenta, to siedząc przy specjalnej konsoli, otrzyma obraz i dźwięk tak, jakby był na miejscu. Ponadto będzie miał dostęp do zapisów z defibrylatora, w tym m.in. badania EKG.

Lekarz Andrzej Szmit podkreślał, że ratownik medyczny nie zawsze jest upoważniony do wykonania procedury medycznej bez zalecenia lekarza. – Nie zawsze może podać leki, które są w jego posiadaniu. Może zrobić to tylko na zlecenie doktora – mówił.

Prawie milion złotych

Zarząd Województwa Lubuskiego przekazał na projekt blisko milion złotych. Obecnie będzie to jedyny taki system w Polsce. Pierwszą jednostką zgłaszającą gotowość do wdrożenia programu zostanie WSPR w Gorzowie Wielkopolskim. Ten ma zostać wprowadzony maksymalnie za pół roku. Partnerem jest zielonogórska firma Hertz działająca np. w obszarach systemów kosmicznych.

Przeczytaj też: Zielona Góra: „Bełkoczące szmaty” z zarzutami. Grozi im ograniczenie wolności (FILM)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Prześlij je do nas na Facebooku lub na kontakt@newslubuski.pl