Lubuskie: Karetki bez lekarzy. Ci połączą się z zespołami medycznymi przez internet

05 luty 2021
Autor: 
Lubuskie: Karetki bez lekarzy Redakcja

To będzie jedyny taki projekt w Polsce. Lekarze zatrudnieni w lubuskich stacjach pogotowia nie będą jeździć w karetkach. Siedząc przed specjalną konsolą, połączą się z interweniującym zespołem i tak będą koordynować działania.

W województwie lubuskim mamy coraz mniej lekarzy. Mimo uruchomienia kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim region cały czas znajduje się na szarym końcu. Mamy też największą ilość doktorów-emerytów, którzy nie kontynuują swojej działalności.

Brak lekarzy przekłada się na ich nieobecność w zespołach pogotowia. W ciągu ostatnich lat wiele karetek zmieniło się ze specjalistycznych na podstawowe, czyli tylko z ratownikami medycznymi (najczęściej dwoma) na pokładzie.

Lekarz na odległość - pilotażowy projekt

Z uwagi na problemy z kadrą lekarską dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie Wielkopolskim Andrzej Szmit, zainicjował specjalny projekt. Jeden lekarz będzie obsługiwał od 5 do 15 zespołów pogotowia. Wszystko przez łącze internetowe.

- Trzeba z bólem przyjąć do wiadomości, że zespoły ratownictwa pozostaną bez lekarza. Lekarze będą raczej tylko w jednostkach szpitalnych. Trzeba było więc coś wymyślić. Jak mamy mało lekarzy to trzeba coś zrobić, aby jeden starczał na więcej, bo nie pojedzie przecież do wszystkich wyjazdów na raz - mówił dyrektor gorzowskiego pogotowia podczas konferencji.

I tak lekarz będzie pracował zza biurka. Choć nie będzie u pacjenta, to siedząc przy specjalnej konsoli, otrzyma obraz i dźwięk tak, jakby był na miejscu. Ponadto będzie miał dostęp do zapisów z defibrylatora, w tym m.in. badania EKG.

Lekarz Andrzej Szmit podkreślał, że ratownik medyczny nie zawsze jest upoważniony do wykonania procedury medycznej bez zalecenia lekarza. - Nie zawsze może podać leki, które są w jego posiadaniu. Może zrobić to tylko na zlecenie doktora - mówił.

Prawie milion złotych

Zarząd Województwa Lubuskiego przekazał na projekt blisko milion złotych. Obecnie będzie to jedyny taki system w Polsce. Pierwszą jednostką zgłaszającą gotowość do wdrożenia programu zostanie WSPR w Gorzowie Wielkopolskim. Ten ma zostać wprowadzony maksymalnie za pół roku. Partnerem jest zielonogórska firma Hertz działająca np. w obszarach systemów kosmicznych.

Przeczytaj też: Zielona Góra: "Bełkoczące szmaty" z zarzutami. Grozi im ograniczenie wolności (FILM)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Prześlij je do nas na Facebooku lub na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u