“Wytchnienie”. Poznaj życie opiekunów niesamodzielnych osób z autyzmem

24 marzec 2021
“Wytchnienie”. Poznaj życie opiekunów niesamodzielnych osób z autyzmem Fundacja Generado

2 kwietnia 2021 roku obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Ten dzień będzie również datą premiery filmu dokumentalnego “Wytchnienie”, który pokazuje wysiłek rodziców niesamodzielnych osób z autyzmem.

Fundację Generado powołało do życia Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym „Dalej Razem” w 2017 roku. Fundacja miała za zadanie zadbać o przyszłość dorastających podopiecznych. Umożliwić im stworzenie warunków mieszkaniowych i terapeutycznych, zapewnić bezpieczeństwo fizyczne i psychiczne oraz umożliwić rozwój.

Informację o wydarzeniu otrzymaliśmy poprzez #dodajto. Dołącz do innych Reporterów i współtwórz NewsLubuski.pl Informuj o problemach i radościach mieszkańców naszego województwa.

- Zależy nam na tym by tworzyć miejsca pobytu, ale także by przygotować podopiecznych i ich rodziców do wyprowadzki z domu biologicznego - informuje Edyta Kuźmińska z Fundacji Generado. - Dzięki wsparciu finansowemu fundacji VELUX z Danii, wkrótce rozpoczniemy budowę budynku o powierzchni 1000m2. W związku z tym, w bezpośrednim sąsiedztwie Lubuskiego Ośrodka Wsparcia Osób z Autyzmem w Sulechowie, powstanie lokal w którym rozwiniemy dotychczasową działalność przedsiębiorstwa społecznego Dalej Razem. Tym samym chcemy stworzyć nie mniej niż 40 miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami, w tym zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Statystyki są zatrważające - 7 na 10 osób borykających się z niepełnosprawnościami pozostaje biernych zawodowo a dla osób w spektrum autyzmu ta statystyka wygląda jeszcze gorzej. Według badań naukowych napięcia i stres jakich doświadczają opiekunowie osób z autyzmem są porównywalne do doświadczeń żołnierzy na polu walki. Dlatego Fundacja zdecydowała się nagrać film, który ukazuje dramatyczną, ukrytą dla większości z nas codzienność. Film opowiada historię 4 rodzin, w tym m.in. o doświadczeniach 71-letniej Pani Haliny, która będąc po udarze, w pojedynkę opiekuje się 24-letnim wnukiem.

Poznaj fragment historii Pani Haliny i innych bohaterów filmu "Wytchnienie"

Zapraszamy do obejrzenia debiutu reżyserskiego Tomasza Koska „Wytchnienie" już 2.04.2021 na FB

Film powstał w ramach przedsięwzięcia "Krzychu (nie) Sam w Domu" - komiks do pobrania na krzychu.generado.org

Projekt współfinansowany ze środków PFRON przy udziale Województwa Lubuskiego - Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

 • Stwórz swoje miejsce na ziemi z Fundacją ORLEN – DAR SERCA

  Stwórz swoje miejsce na ziemi z Fundacją ORLEN – DAR SERCA

  Wystartowała druga edycja programu „Moje miejsce na Ziemi” Fundacji ORLEN – DAR SERCA. W puli czekają aż dwa miliony złotych. O granty w wysokości 4 000, 7 500, 10 000 i 15 000 zł mogą ubiegać się organizacje pozarządowe, fundacje, instytucje kultury, szkoły, przedszkola i jednostki samorządowe.

 • Milion swingów dla autyzmu. W akcji nowosolska policja!

  Milion swingów dla autyzmu. W akcji nowosolska policja!

  Policjanci oraz pracownicy z Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli wzięli udział akcji charytatywnej oraz włączyli się do kwesty na rzecz chorujących na autyzm. Osoby z autyzmem potrzebują stałej opieki, różnych form psychoterapii oraz cierpliwości i wielkiego zaangażowania wielu osób. Chętnych do czynnego udziału w akcji nie brakowało, przewodnie hasło to: "Chcemy podzielić się szczęściem z tego, co robimy.”

 • Kolejne spotkanie Akademii Pacjenta

  Kolejne spotkanie Akademii Pacjenta

  Fundacja Black Butterflies zaprasza na Akademię Pacjenta mieszkańców Zielonej Góry i regionu. To już drugie spotkanie Akademii Pacjenta – inicjatywy mającej na celu rozpowszechnienie tematyki chorób nowotworowych, profilaktyki i sposobów wyjścia z choroby.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.