Wybory wójta gminy Świdnica znów przesunięte? Jest projekt rozporządzenia

27 kwiecień 2021
Autor: 
Wybory wójta gminy Świdnica znów przesunięte? Redakcja

Przedterminowe wybory na wójta gminy Świdnica znów będą przesunięte? Tak wynika z projektu rozporządzenia premiera Mateusza Morawieckiego.

Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy podzielonogórskiej gminy Świdnica znów nie będą mogli wybrać nowego wójta. Rząd planuje po raz piąty przesunąć datę przedterminowych wyborów.

Projekt nowego rozporządzenia został opublikowany w poniedziałek przez Rządowe Centrum Legislacji. Zgodnie z nim, termin wyborów zmieni się z 9 maja na 13 czerwca.

Opinię o zmianie daty przedterminowych wyborów wydał Główny Inspektor Sanitarny. Wskazał, że mimo stopnowej poprawy sytuacji epidemicznej nadal jest ona zmienna i ryzykowna, dlatego wybory powinny zostać przesunięte.

- Termin zapewni bezpieczne przeprowadzenie głosowania, przede wszystkim dla wyborców i dla członków komisji wyborczych, co pozwoli na zwiększenie frekwencji wyborczej - czytamy w uzasadnieniu.

Komisarz działa na szkodę gminy?

Gminą Świdnica od śmierci wójta Krzysztofa Stefańskiego kieruje komisarz Bogdan Mucha. Wielu mieszkańców nie jest jednak zadowolonych z jego rządów. Przypomnijmy, z początkiem 2021 roku nagłośniony został jego konflikt z autobusowym przewoźnikiem. Więcej: Czy gmina Świdnica zostanie bez autobusów? "Komisarz rządowy niszczy komunikację"

Zielonogórska Komunikacja Powiatowa złożyła już skargę na komisarza Bogdana Muchę z powodu naruszenia praworządności funkcjonowania gminy. Radni na ostatniej sesji podjęli uchwałę w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność pełniącego obowiązki wójta.

Komisja skarg, wniosków i petycji uznała, że skarga jest zasadna. - Wyjaśnienia w sprawie złożył sekretarz i skarbnik gminy. Wyjaśnień nie złożył jedynie p.o. wójta, który nie przejawia chęci polubownego załatwienia sprawy. Jego działania można określić jako zmierzające do destabilizacji sytuacji gminy i jej mieszkańców - czytamy w opinii komisji.

Jeden kandydat

Wynik wyborów jest właściwie przesądzony. Jedyną kandydatką na fotel wójta jest Izabela Mazurkiewicz z KWW Nasza Gmina Świdnica, która wcześniej zastępowała ś.p. Krzysztofa Stefańskiego.

Przeczytaj też: Gmina Świdnica: Pożar, którego nie było. Wysłano 4 zastępy straży pożarnej (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u