Konfiskata auta za jazdę po pijanemu. Premier: "Dość pobłażania dla bandytów"

15 lipiec 2021
Autor: 
Konfiskata auta za jazdę po pijanemu. "Dość pobłażania dla bandytów" Fot. KPRM

Rząd walczy z kierowcami pod wpływem alkoholu. Będzie konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu. - Dość pobłażania dla bandytów - podkreśla premier.

Rada Ministrów przyjęła kierunki zmian w zakresie ustawy Prawo o ruchu drogowym. Rząd przede wszystkim zaostrzy kary dla pijanych kierowców.

- Zmieniamy zasady związane z mandatami i grzywnami, a w przypadku jazdy pod wpływem alkoholu będzie również możliwość konfiskaty samochodu i bardzo wysokie kary - mówił podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Wypadki drogowe z udziałem pijanych kierowców

Tylko w 2020 roku z winy pijanych kierowców doszło do 1 656 wypadków, w których zginęło 216 osób, a rannych zostało 1 847 osób. W odniesieniu do ogólnej liczby wypadków (23540), sprawcy pod wpływem alkoholu stanowili 7,9 procent.

- Dość tego typu zachowań i nie będzie żadnej pobłażliwości dla bandytów jadących pod wpływem alkoholu. Osoby jadące po pijanemu nie są godne miana kierowcy. Policja będzie zdecydowanie karała nadużycia w ruchu drogowym tak, żeby Polska była bezpieczniejsza - podkreślał Mateusz Morawiecki.

Zmiany ustawy Prawo o ruchu drogowym

Nowelizacja ustawy oprócz wysokich kar zawiera zmiany w systemie punktów karnych. Teraz punkty kasowałby się dopiero po 2 latach. Ponadto wysokość składki OC będzie zależała też od historii wykroczeń kierowcy oraz otrzymanych przez niego punktów karnych.

Rząd chce wprowadzić też renty dla bliskich ofiar wypadków. Obowiązek wypłaty będzie spoczywał na sprawcy przestępstwa umyślnego ze skutkiem śmiertelnym.

Projekt ustawy zostanie przyjęty przez Radę Ministrów po dokonaniu korekt legislacyjnych wynikających z przebiegu dyskusji na Radzie Ministrów oraz finalnych uzgodnień między ministrem infrastruktury i ministrem sprawiedliwości w zakresie zmian w kodeksie karnym.

Przeczytaj też: Zielona Góra: Zasłabł operator żurawia. Ćwiczenia strażaków z grupy wysokościowej (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.