Zielonogórska Noclegownia przygotowuje się do zimy

27 sierpień 2021
Zielonogórska Noclegownia przygotowuje się do zimy Adobe Stock

Dla wielu z nas sierpień to okres ostatnich urlopowych wyjazdów, wypoczynku w górach czy nad morzem. Są jednak tacy, którzy już myślą o powoli nadchodzącej zimie. W Noclegowni dla Bezdomnych w Zielonej Górze trwają przygotowania do sezonu. Nowe prysznice, kuchnia, społeczna biblioteka, odmalowane pokoje oraz nowy system pracy - to bilans ostatnich zmian.

Zima to najtrudniejszy czas dla bezdomnych. Do tej pory na inwestycję w infrastrukturę budynku Żarska Spółdzielnia Socjalna, bo ta od stycznia prowadzi zielonogórską noclegownię, wydała 65 tysięcy złotych.

- Na piętrze wyremontowaliśmy wszystkie pokoje dla mieszkańców. W zasadzie to lokatorzy sami zakasali rękawy i pomogli w malowaniu – mówi Bartosz Sulczewski, dyrektor placówki. - Dodatkowo w łaźni pojawiły się kabiny prysznicowe i przebieralnie. W głównej sali za to stanęła społeczna biblioteka z setkami tytułów.

- To pomaga w walce z nudą. Ja sięgam głównie po romanse – cieszy się pani Alicja, wieloletnia mieszkanka noclegowni.alicja

Największą zmianą na terenie jest pojawienie się dodatkowego płotu przy budynku. Furtka otwierana jest wyłącznie przez dyżurnych, którzy przy wejściu weryfikują stan trzeźwości mieszkańców. Warunkiem przebywania w noclegowni jest trzeźwość. Nie ma prawa wstępu do Noclegowni również osoba będąca pod wpływem środków odurzających.

- Dzięki temu unikamy nieproszonych gości, co wpływa na poczucie bezpieczeństwa naszych podopiecznych – tłumaczy B. Sulczewski.

Najważniejszym zadaniem Noclegowni jest każdego nakarmić i ubrać.

kuchnia- Współpracujemy z caritasem oraz bankiem żywności, pilnujemy, żeby nasz magazyn żywności był zawsze pełny. U nas nikt nie może być głodny. Prowadzimy też magazyn z ubraniami, których nie brakuje nam dzięki życzliwości mieszkańców Zielonej Góry - dodaje dyrektor.

W ciągu ostatnich miesięcy podopieczni noclegowni wzięli udział w szeregu szkoleń. Były kursy kulinarne, seria warsztatów dotyczących bezpieczeństwa oraz profilaktyki przeciwcovidowej. Dzięki tym ostatnim prawie wszyscy korzystający z usług noclegowni są zaszczepieni przeciw koronawirusowi. Dyrekcja zapewnia, że to nie koniec.

- Zależy nam na współpracy z Centrum Integracji Społecznej oraz wszystkimi instytucjami, które zajmują się problemem bezdomności. Tylko dzięki temu uda się stworzyć realną szansę na zmianę życia naszych mieszkańców – tłumaczy B. Sulczewski.

Zielonogórska Noclegownia dla Bezdomnych znajduje się przy ul. Bema 38 i od stycznia działa całodobowo. Żarska Spółdzielnia Socjalna prowadzi też noclegownię w Gubinie oraz ogrzewalnię w Lubsku.

Zdjęcia: Noclegownia dla Bezdomnych w Zielonej Górze. Na pierwszym zdjęciu jest pani Alicja, która pojawia się w tekście. Druga fota to nowa kuchnia.

NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u