Zielona Góra: "Cyfrowy lekarz" pomoże ratownikom w karetkach. Koszt systemu? Blisko milion

12 październik 2021
Autor: 
Zielona Góra: "Cyfrowy lekarz" pomoże ratownikom w karetkach Fot. Lubuskie.pl, Redakcja

Blisko milion złotych - to koszt systemu "Cyfrowy lekarz" w Zielonej Górze. Dzięki temu lekarz siedząc przed specjalną konsolą, połączy się z zespołem pogotowia i tak będzie koordynować działania.

Brak lekarzy w województwie lubuskim przekłada się na ich nieobecność w zespołach pogotowia. W ciągu ostatnich lat wiele karetek zmieniło się ze specjalistycznych na podstawowe, czyli tylko z ratownikami medycznymi (najczęściej dwoma) na pokładzie.

Cyfrowy lekarz, czyli pomoc na odległość

Na początku 2021 roku dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie Wielkopolskim Andrzej Szmit, zainicjował projekt, dzięki któremu ratownicy medyczni mogą przez internet łączyć się z lekarzem koordynującym.

I tak lekarz pracuje zza biurka. Choć nie jest u pacjenta, to siedząc przy specjalnej konsoli, otrzymuje obraz i dźwięk tak, jakby był na miejscu. Ponadto ma dostęp do wszystkich zapisów z defibrylatora, w tym m.in. badania EKG.

Takie rozwiązanie sprawdza się np. w kwestii leków. - Nie zawsze ratownik medyczny może podać leki, które są w jego posiadaniu. Może zrobić to tylko na zlecenie doktora - mówił wówczas lek. Andrzej Szmit.

Lekarz połączy się z ratownikami w Zielonej Górze

Niebawem system zacznie funkcjonować również w zielonogórskiej stacji pogotowia. Zarząd Województwa Lubuskiego przeznaczył na ten cel blisko milion złotych.

Przypomnijmy, że w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Zielonej Górze działa pięć zespołów podstawowych (w tym 1 z podstacji w Nowogrodzie Bobrzańskim) oraz jeden specjalistyczny, czyli z lekarzem.

Przeczytaj też: Tragedia w Gorzowie. Zabił 4-latka i uciekł. Policja zatrzymała 38-letniego sprawcę wypadku


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u