II Gorzowskie Manewry Ratownicze. Strażacy sprawdzili się w akcji (ZDJĘCIA)

18 wrzesień 2022
Autor: 
II Gorzowskie Manewry Ratownicze. Strażacy sprawdzili się w akcji Fot. OSP Santocko

Gorzowskie Manewry Ratownicze to duży sprawdzian strażackich umiejętności. W zawodach rywalizowało 10 jednostek OSP. Wszystko po to, aby sprawdzić się w boju.

Na terenie Gorzowa Wielkopolskiego oraz w rejonie miejscowości Santocko (gmina Kłodawa) przeprowadzono II Gorzowskie Manewry Ratownicze. W wydarzeniu udział wzięło 10 jednostek OSP z terenu powiatu gorzowskiego. Strażacy mierzyli się ze sobą w ratowniczej rywalizacji oraz porównało swoje siły i umiejętności.

Gorzowskie Manewry Ratownicze - symulowane zdarzenia

Dla ochotników przygotowano pięć epizodów symulacyjnych, które w pełni oddawały realne warunki zdarzenia. W pierwszym zadaniu strażacy mieli do czynienia z pożarem wewnętrznym. Tutaj ratownicy wyposażeni w aparaty powietrzne musieli wejść do zadymionego obiektu i zlokalizować zarówno źródło ognia, jak i osobę poszkodowaną.

Druga symulacja to już wypadek drogowy z udziałem samochodu osobowego. W tym przypadku dodatkowo metalowy element przebił przednią szybę pojazdu i utknął w ciele poszkodowanego kierowcy. Następna pozoracja to również zdarzenie drogowe, ale tym razem osobówka uderzyła w drzewo, a w niej znajdowały się osoby poszkodowane.

Strażacy-ochotnicy musieli zmierzyć się także z interwencją, gdzie pomocy potrzebowało dziecko, które zostało przygniecione przez drzewo. W tym przypadku ich działania polegały m.in. na udzieleniu pomocy medycznej, ale i ewakuacji spod sporego konaru. Kolejny, a zarazem ostatni incydent to już zdarzenie na wodzie. Tutaj strażacy musieli wyciągnąć nieprzytomnego topielca z akwenu i również udzielić mu kwalifikowanej pierwszej pomocy.

"Czuliśmy się jak na prawdziwych działaniach"

Przygotowane epizody były bardzo realistyczne i wymagały od ratowników dużej wiedzy z poszczególnych dziedzin ratownictwa. Dlatego należy podkreślić, że po wykonaniu każdego założenia strażacy mieli okazję porozmawiać z instruktorem. W ramach wspólnej dyskusji każdy mógł przedstawić swoje uwagi i spostrzeżenia. Wszystko po to, aby wyciągnąć wnioski i doskonalić posiadane umiejętności.

- Profesjonalizm pozoracji, jakie zostały przygotowane, sprawiały, że czuliśmy się jak na prawdziwych działaniach i wymagały od nas kreatywności, pomysłowości i pełnego zaangażowania. Najważniejszym celem podczas manewrów była możliwość poznania naszych słabych i mocnych stron w zakresie ratownictwa wodnego, technicznego, medycznego i pożarów wewnętrznych. Mamy ogrom wniosków i analiz do przeprowadzenia - mówią strażacy z OSP Janczewo.

Gorzowskie Manewry Ratownicze - kto wygrał?

Przebieg manewrów nadzorował bryg. Krystian Kosela, Komendant Miejski PSP w Gorzowie Wielkopolskim. - Zwycięzcami manewrów jesteście wy wszyscy, którzy stawiliście się dziś tutaj i poświęciliście swój czas, udowadniając, że tej strażackiej wiedzy i umiejętności nigdy nie jest za wiele a takie przedsięwzięcia tylko podnoszą u was ich poziom - podsumował.

I tak II Gorzowskie Manewry Ratownicze wygrała jednostka OSP Janczewo. Na drugim miejscu uplasowali się strażacy z OSP Stare Polichno, a miejsce trzecie przypadło dla OSP Ściechów. Jednocześnie ochotnicy ze Ściechowa otrzymali nagrodę za najlepiej realizowane czynności z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Fot. KM PSP Gorzów Wielkopolski, OSP Santocko, OSP Janczewo

Przeczytaj też: Jechał pod prąd trasą S3 w Lubuskiem. Mogło dojść do tragedii (FILM)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u