Kostrzyn nad Odrą będzie miał drugą karetkę. Domagano się jej od lat

04 październik 2022
Autor: 
Kostrzyn nad Odrą będzie miał drugą karetkę Fot. UMWL

Będzie druga karetka w Kostrzynie nad Odrą. Zapewnił to wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Nowy zespół pogotowia ma działać od 1 stycznia 2023 roku.

O potrzebie drugiego ambulansu w Kostrzynie nad Odrą mówiło się od lat. Domagali się jej mieszkańcy, miejscowy szpital oraz lokalny samorząd m.in. w postaci Urzędu Miasta na czele z burmistrzem Andrzejem Kuntem. Każdy podkreślał, że dodatkowy ambulans jest niezbędny, aby ludzie mogli czuć się bezpiecznie. To zdecydowanie jedna z najważniejszych spraw w mieście.

Jak to wygląda obecnie?

Zespół pogotowia ratunkowego w Kostrzynie nad Odrą stacjonuje na terenie szpitala. To zespół specjalistyczny, czyli w jego skład wchodzą minimum trzy osoby - lekarz oraz dwoje ratowników medycznych / pielęgniarek. Zabezpiecza on nie tylko rejon miasta, ale również okoliczne miejscowości. Dodatkowo bardzo często osoby wymagające specjalistycznej pomocy są transportowane ambulansem do szpitala w Gorzowie Wielkopolskim, co zabiera bardzo dużo czasu.

Gdy kostrzyńska karetka nie jest dostępna, na interwencje do miasta wysyła się karetkę z Witnicy oddalonej o około 20 kilometrów lub Dębna (ok. 17 km). Niestety okoliczne zespoły też nie zawsze są wolne. Wtedy do akcji wkracza, chociażby Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, które przylatuje z Gorzowa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Kożuchów. Lubuskie Carcassonne

W ratownictwie często liczy się jednak czas. Tak jest na przykład przy nagłych zatrzymaniach krążenia. Wówczas na pomoc z reguły wysyłana jest straż pożarna, która ma w swoich szeregach ratowników kwalifikowanej pierwszej pomocy, ale również coraz częściej ratowników medycznych. Strażacy mają również między innymi torby medyczne oraz defibrylatory AED.

Brak drugiego ambulansu odbił się głośnym echem, gdy w styczniu 2022 roku doszło w mieście do groźnego wypadku drogowego. Kierowca samochodu osobowego dosłownie wjechał wtedy w troje nastolatków na przejściu dla pieszych. Wtedy ranni byli przede wszystkim opatrywani przez strażaków, ponieważ pierwszy zespół pogotowia zjawił się na miejscu dopiero po około 20 minutach.

Były wnioski do ministerstwa, miasto kupiło karetkę

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak wnioskował do Ministerstwa Zdrowia o uruchomienie kolejnego zespołu pogotowia w Kostrzynie nad Odrą już w 2020 roku. Niestety nowe karetki pojawiły się wówczas w Krzeszycach (powiat sulęciński) oraz Łagowie (powiat świebodziński). Kostrzyn ambulansu nie dostał, bo jak tłumaczono, czas dotarcia do pacjenta nie był mocno przekroczony.

Burmistrz miasta Andrzej Kunt nie zamierzał jednak składać broni i napisał list do premiera. Z czasem włodarz zadeklarował nawet, że samorząd może kupić nową karetkę oraz wyposażenie medyczne za własne pieniądze. Ponadto zadeklarował pomoc w przygotowaniu lokalu, w którym będą funkcjonować ratownicy medyczni. Najważniejsze było to, aby resort zdrowia zakontraktował, czyli opłacał utrzymanie nowego zespołu.

Wiceminister zdrowia: "Będzie druga karetka w Kostrzynie nad Odrą"

O uruchomieniu nowego ambulansu w województwie lubuskim mówił ostatnio wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Polityk zapewnił, że drugi zespół pogotowia rozpocznie pracę w Kostrzynie nad Odrą już od 1 stycznia 2023 roku.

- Bardzo się cieszę, że jest decyzja Ministra Zdrowia. Starania o drugą karetkę trwały dość długo, jedna była niewystarczająca. Były takie przypadki, że ta jedyna karetka nie dojeżdżała w odpowiednim czasie na miejsca zdarzeń. W tamtych okolicach jest bardzo dużo różnych zakładów pracy, to przecież strefa przygraniczna. Myślę, że to dobra informacja dla mieszkańców - podkreśla wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

Przeczytaj też: 200 strażaków, 50 pojazdów i samoloty w akcji. Wielkie ćwiczenia gaśnicze w Lubuskiem (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u