Szpital w Nowej Soli ma nowy blok operacyjny. Koszt? Ponad 46 milionów (ZDJĘCIA)

15 listopad 2022
Autor: 
Szpital w Nowej Soli ma nowy blok operacyjny Fot. Lubuskie.pl

Szpital w Nowej Soli oficjalnie ma już nowy blok operacyjny. Dziś trafią na niego pierwsi pacjenci. Jest więcej sal, a stary sprzęt wymieniono na nowy.

Nowosolski szpital to placówka, w której obciążenie stołu operacyjnego osiąga wskaźniki najwyższe w regionie. Jest ono również jednym z najwyższych w Polsce i wynosi 1000 zabiegów na jeden stół. Dlatego lecznica wybudowała nowy blok operacyjny. Ten znajduje się w dwukondygnacyjnym pawilonie połączonym z budynkiem głównym placówki.

Do tej pory szpital w Nowej Soli miał pięć sal operacyjnych, a teraz jest już ich osiem. Do tego dochodzi między innymi sala wybudzeniowa z ośmioma stanowiskami, pomieszczenia do mycia i dezynfekcji łóżek oraz sterylizatornia.

- To świetny szpital, jesteśmy z niego dumni, wpieramy jego potrzeby i mam nadzieję, że znajdą się środki na realizację kolejnych przedsięwzięć. Unia Europejska nie tak chętnie już wspiera szpitalnictwo w Polsce, ale znajdziemy rozwiązania, które pozwolą permanentnie rozwijać się, podnosić jakość usług, szkolić kadry dla mieszkańców naszego regionu i współpracować z kierunkiem lekarskim Uniwersytetu Zielonogórskiego, bo to są ważne rzeczy - wskazuje Marcin Jabłoński, członek Zarządu Województwa Lubuskiego.

"Chcemy leczyć pacjentów na dobrym poziomie"

Z inwestycji mocno cieszy się Bożena Osińska, dyrektor szpitala. Podkreśla, że pracownicy zyskali godne i bezpieczne warunki pracy, a pacjenci nadzieję na skrócenie czasu na leczenie zabiegowe onkologiczne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Pędził Mercedesem przez wieś. Wpadł na radar, został srogo ukarany

- Pod względem jakościowym osiągnęliśmy wysoki standard sterylizacji czy dezynfekcji. Wymieniliśmy 15 czy 20-letni sprzęt na nowoczesny technologicznie, zapewniający bezpieczne pod względem jakościowym techniki operacyjne. Chcemy leczyć pacjentów na dobrym poziomie i to robimy. Szpital ma potencjał, siły i chęci - zaznacza dyrektor lecznicy.

O szpitalu w Nowej Soli pozytywnie mówi także senator RP Wadim Tyszkiewicz: "Poziom opieki zdrowotnej realizowany przez nowosolski szpital jest na najwyższym poziomie. Szpital lokuje się wśród najlepszych w Polsce. To jest dostrzegane. Gratuluje pani dyrektor i całej załodze. To efekt pracy wielu ludzi. To gra drużynowa, a pani potrafi tą drużyną zarządzać".

Koszt? Przeszło 46 milionów

Budowa i wyposażenie nowego bloku operacyjnego pochłonęła ponad 46 milionów złotych, z czego blisko 14 milionów stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Ponadto 10 milionów wyniósł wkład własny szpitala, a 4 miliony pozyskano na przedsięwzięcie w ramach rządowego funduszu inwestycji. Do inwestycji 0,5 mln zł przekazał też w formie dotacji samorząd województwa, za co zakupiono m.in. nowoczesny stół neurochirurgiczny oraz aparat USG.

- Inwestycja umożliwi poprawę jakości i dostępności świadczeń zdrowotnych szpitala dla mieszkańców regionu, w tym rozszerzenie zakresu zabiegów operacyjnych m.in. w onkologii. Umożliwi dostęp do zabiegów bariatrycznych, do rekonstrukcji piersi w zabiegach onkologicznych lub leczenie inwazyjne udarów mózgu - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

Przeczytaj też: Już w środę oddaj krew w Zielonej Górze. W podziękowaniu dostaniesz... dynię


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u